dotacja na wymianę okien - montaż nowych okien

Konieczność wymiany okien w domu zachodzi nie tylko w przypadku gruntownego remontu budynku, ale także w sytuacji gdy skrzydła nie zapewniają pełnej termoizolacji. Chcąc wymienić stolarkę okienną w budynku jednorodzinnym, można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze. Kiedy wymiana okien jest niezbędna? Co należy wiedzieć, chcąc dostać dofinansowanie rządowe? Jakie są warunki uzyskania dotacji i ile ona wynosi? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Dofinansowanie do wymiany okien - kiedy warto wymienić okna?

Wymiana okien czy drzwi balkonowych może okazać się konieczna szczególnie w sytuacji gdy okna są stare, mają uszkodzone uszczelki lub są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Nowoczesne okna z dobrymi parametrami izolacyjnymi mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną domu. Wymianę stolarki okiennej warto rozważyć także w sytuacji gdy rodzina zmaga się z wysokimi kosztami ogrzewania - wymiana okien na energooszczędne może pomóc w obniżeniu kosztów poprzez lepszą izolację termiczną i mniejsze straty ciepła.

Innym przykładem, kiedy warto wymienić okna w domu, jest kompleksowa termomodernizacja budynku. Nowe okna w połączeniu z ociepleniem ścian i dachu oraz modernizacją systemu grzewczego przyniosą najlepsze efekty, poprawiając energooszczędność domu. Warto dodać, że nowe okna mogą poprawić komfort mieszkania, eliminując przeciągi, redukując hałas z zewnątrz oraz zapewniając lepszą regulację temperatury wewnętrznej. Co więcej, wymiana okien na nowoczesne i energooszczędne może podnieść wartość nieruchomości, co jest korzystne w przypadku planowanej sprzedaży domu w przyszłości.

Dotacja w ramach programu Czyste Powietrze - co warto wiedzieć?

Program Czyste Powietrze działa w Polsce od 2018 roku, a na udział w projekcie decyduje się coraz więcej osób. Dotacja może pokryć część (a w niektórych przypadków także i całość) kosztów zakupu i montażu okien, dzięki czemu inwestycja wcale nie musi być ogromnym wydatkiem. Co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie wymiany okien, ile może wynosić suma dotacji i jak wziąć udział w programie Czyste Powietrze?

Warunki uzyskania dotacji

Warunkiem przystąpienia do programu Czyste Powietrze jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Kwoty dofinansowania wymiany stolarki okiennej

Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju prac modernizacyjnych i poziomu dochodów beneficjenta. Założyciele programu określili trzy poziomy dofinansowania:

  • Podstawowy - Beneficjenci mogą uzyskać do 66 000 zł na prace termomodernizacyjne, jeśli ich roczny dochód nie przekracza 135 000 zł.
  • Podwyższony - Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 99 000 zł. Jest ono przeznaczone dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
  • Najwyższy - Ten poziom dofinansowania wynosi do 135 000 zł i jest dostępny dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Aby uzyskać 100-procentowe dofinansowanie do wymiany okien, należy być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat, a także posiadać dochód nieprzekraczający 1090 zł miesięcznie na osobę.

wymiana okien w domu jednorodzinnym

Co zrobić, aby wziąć udział w programie Czyste Powietrze?

Chcąc zostać beneficjentem programu Czyste Powietrze, konieczne jest skompletowanie odpowiedniej dokumentacji i złożenie wniosku. Warto podkreślić, że za decyzją o przyznaniu dofinansowania stoi między innymi przeprowadzenie audytu energetycznego budynku (do którego również można otrzymać dopłatę w wysokości 1200 zł).

Po określeniu, jakie inwestycje zostaną wykonane, należy sprawdzić wymagania właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) oraz przygotować wymagane przez instytucję dokumenty. Warto pamiętać, że w zebraniu odpowiednich formalności (w tym między innymi zaświadczenia o dochodach) pomocni mogą okazać się eksperci z Rosior okna Legionowo.

Poza pomocą z dokumentacją, specjaliści omówią szczegóły programu i pomogą w zaplanowaniu najkorzystniejszych inwestycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego, a także do odwiedzenia siedziby firmy, gdzie podczas spotkania będzie można omówić najważniejsze kwestie projektu:

Rosior okna Legionowo - https://rosior.pl/ 

tel: 787 446 550

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nadwiślańska 47

05-101 Skierdy

Sprawdź również dokładną lokalizację: https://maps.app.goo.gl/RYBZniEaZvCvP2hu7  

Jakie powinny być nowe okna?

W zasadach programu określono, czym powinna cechować się nowa stolarka okienna. Przede wszystkim należy pamiętać, że wartość współczynnika przenikania ciepła nie może przekraczać 0,9 W/(m²K) dla okien pionowych oraz 1,1 W/(m²K) dla okien dachowych. Co więcej, okna powinny posiadać certyfikaty potwierdzające parametry techniczne skrzydeł, a dokumenty powinny potwierdzać spełnianie norm europejskich oraz krajowych standardów.

Nowe okna powinny być wykonane z PVC, aluminium, drewna, lub z połączenia tych materiałów. W programie stawia się na innowacyjność i stosowanie nowoczesnych rozwiązań zapewniających wysoką efektywność energetyczną stolarki okiennej. Warto podkreślić, że okna powinny zostać zamontowane przez fachowców, którzy zadbają o wykonanie montażu zgodnie z zaleceniami producenta.

Ulga termomodernizacyjna - co trzeba wiedzieć?

Ulga termomodernizacyjna to mechanizm podatkowy, który pozwala właścicielom domów jednorodzinnych na odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na prace mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Odliczeniu podlegają koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług instalacyjnych, takich jak wymiana okien, drzwi, ocieplenie ścian, dachów, a także montaż systemów grzewczych i instalacji fotowoltaicznych.

Ulga ta jest dostępna dla podatników PIT, niezależnie od formy opodatkowania, i pozwala na odliczenie wydatków do 53 000 zł na każdy budynek. Prace muszą być ukończone w ciągu trzech lat od poniesienia pierwszego wydatku, a wszystkie koszty muszą być udokumentowane fakturami.

Dotacja na wymianę okien i pomoc w jej uzyskaniu - podsumowanie

Program Czyste Powietrze umożliwia znaczne ograniczenie wydatków koniecznych do poniesienia przy inwestycji związanej z termomodernizacją budynku. Aby mieć pewność, że określone przez zasady programu dokumenty zostaną odpowiednio przygotowane, warto skorzystać z pomocy ekspertów z Rosior okna Legionowo, zajmujących się doradztwem w zakresie uzyskania dotacji na wymianę okien. Dzięki możliwości otrzymania dofinansowania zarówno zakup, jak i montaż okien, cała inwestycja może okazać się niewielkim kosztem, a dom stanie się energooszczędny i nowocześniejszy.