Na zdjęciu statuetka rzeźby

Muzeum Historyczne w Legionowie zostało uhonorowane trzecim miejscem w kategorii "Wystawa" (zorganizowana przez mniejsze muzea) w XVII edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba". Nagroda została przyznana za fascynującą wystawę pt. "Józef Piłsudski – formy pamięci", którą zorganizowała Filia "Piaski".

Cofnij

Konkurs "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba" stanowi niezwykle prestiżowe wydarzenie w kręgach kulturalnych oraz muzealnych w regionie. To platforma, na której prezentowane są wybitne osiągnięcia mniejszych muzeów, które mają za zadanie dostarczać wiedzy i inspiracji poprzez różnorodne wystawy, a także projekty.

W tegorocznej edycji konkursu, tematem przewodnim była kategoria "Wystawa", w której to właśnie Muzeum Historyczne w Legionowie zdobyło zaszczytne trzecie miejsce ex aequo. Wyróżnienie to przyszło za pracę niezwykłego wysiłku i pasji w kreowaniu wystawy "Józef Piłsudski – formy pamięci".

Wystawa ta, wprowadzała odwiedzających w świat życia i działalności jednej z najważniejszych postaci w historii Polski – Józefa Piłsudskiego. Oparta na fascynujących artefaktach, dokumentach oraz multimedia, wystawa ukazała liczne aspekty życia i działań marszałka, prezentując zarówno wydarzenia historyczne, jak i subtelne detale z jego życia prywatnego. Poprzez zręczne wykorzystanie różnorodnych źródeł i interaktywnych prezentacji, wystawa ta stworzyła pełny, a także bogaty obraz postaci Piłsudskiego oraz wpłynęła na kształtowanie pamięci narodowej.

Jest to już nasza ósma „Wierzba”, z czego jesteśmy bardzo dumni. Sądzę, że nagroda potwierdza wysoką jakość oferty wystawienniczej i znaczącą pozycję legionowskiego Muzeum na Mazowszu. Popularyzując wiedzę historyczną propagujemy dobre imię Legionowa. Nagroda motywuje nasz zespół do przygotowania kolejnych wystaw i podejmowania badań przybliżających mieszkańcom niezwykłe dzieje naszego miasta – mówi dr hab. Jacek Szczepański, kustosz dyplomowany Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.