Grafika promująca nawigator pacjenta

Kiedy zwrócić się po pomoc na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)? Do których specjalistów wymagane jest skierowanie? Czym jest Indywidualny Plan Opieki Medycznej? Między innymi na te pytania odpowiada "Nawigator Pacjenta", czyli przewodnik po systemie ochrony zdrowia przygotowany przez Rzecznika Praw Pacjenta. Publikacja jest dostępna na stronie internetowej RPP.

To informator, którego autorami są lekarze rodzinni we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszką Mastalerz-Migas oraz specjalistami z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Powstał po to, by pomóc pacjentom lepiej zrozumieć i lepiej poruszać się w systemie ochrony zdrowia.

W prosty oraz zrozumiały sposób wyjaśnia skomplikowane kwestie, które często nurtują pacjentów poszukujących drogi do szybkiego uzyskania pomocy i skutecznego leczenia. To ważne, by Pacjent był świadomy swoich praw i możliwości, stając się bardziej aktywnym uczestnikiem procesu leczenia. Można tu dowiedzieć się jak działa podstawowa opieka zdrowotna, opieka szpitalna i specjalistyczna, a także opieka nad ciężarną i dzieckiem. W jasny sposób wyjaśnia zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych. Odpowiada na pytania odnośnie działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich oraz opieki hospicyjnej. Z Nawigatora pacjent dowie się jakie ma prawa, a także jakie badania profilaktyczne może wykonać.

W publikacji wyszczególnione zostały kolejne działy służby ochrony zdrowia, m.in.:

  • podstawowa opieka zdrowotna (POZ);
  • opieka koordynowana;
  • teleporady;
  • leczenie szpitalne.

To praktyczne i aktualne narzędzie dla pacjentów, ale też nieocenione źródło wiedzy dla pracowników placówek medycznych. Poradnik ma być systematycznie rozbudowywany i uaktualniany. Tak, aby cały czas był źródłem rzetelnej wiedzy podanej w przyjaznej formie.