W niedzielę 9.02 w legionowskim Ratuszu odbyły się 2 ostatnie, decydujące o wszystkim rundy tegorocznych drużynowych rozgrywek Otwarte Ligi Mazowieckiej.

Kolejny sukces KS LEGION. Od 17 lat trenują w tygodniu aby w weekendy wyjeżdżać na turnieje szachowe. Do bogatej kolekcji wyróżnień doszły kolejne.

Cofnij

W czwartek 6.02 w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Poniatowskiego odbyły się I Otwarte Mistrzostwa tej słynnej szkoły. Jednym z pomysłodawców i inicjatorów całego projektu był zawodnik „LEGIONU” Jan Kozak, absolwent tegoż liceum, obecnie student.

Wpadł na pomysł, napisał regulamin, pomógł zorganizować wszystko na wysokim poziomie, dzięki czemu odbył się ciekawy turniej szachowy najlepszych „poniatowskich” umysłów. Na czele listy startowej byli znani i silni warszawscy zawodnicy, tym bardziej cieszy więc sukces Jana, który zdobył w tych zawodach brązowy medal. Wyniki turnieju: 1. Aleksander Duda 5 pkt/5 UKSz Hetman Warszawa 2. Jan Olsztyński 4 pkt/5 KSz Polonia Warszawa 3. Jan Kozak 4 pkt/5 KS „LEGION” Legionowo.

W sobotę 8.02 KS Legion wziął udział w bardzo silnie obsadzonym turnieju, w III Memoriale Mirosławy Litmanowicz, mistrzyni międzynarodowej, reprezentantki kraju. Memoriał ów to jeden z najlepszych i najważniejszych szachowych turniejów w roku kalendarzowym, hojnie sponsorowany przez mecenasów, zawsze ze świetnymi nagrodami i elitą juniorów z warszawskich klubów. Ponadto zawody te wliczane są do międzynarodowego rankingu ELO w szachach szybkich, co daje juniorom szanse na awans w hierarchii światowej, nie tylko krajowej.

Pomimo znakomitej obsady i 60 mocnych, wychowankowie klubu Adam Nawalaniec i Maciej Bulge zdobyli w tych zawodach odpowiednio złoty i srebrny medal. Zdominowali całe rozgrywki, w dodatku przeszli ten trudny, pięciorundowy turniej bez porażki, co w szachach jest niełatwe.

Tu błędy czają się na szachownicy na każdym kroku; na szczęście tym utalentowanym zawodnikom udało się wznieść ponad ich zasięg rażenia, dzięki czemu zdobyli piękne puchary, medale, dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.

Adam, lider listy startowej i rankingowy faworyt zawodów, potwierdził swój wysoki poziom, natomiast Maciej startował jako rankingowa „8”; więc dla niego wyprzedzenie wielu teoretycznie silniejszych zawodników jest podwójnie cennym sukcesem.

Swoje pierwsze międzynarodowe szlify turniejowe zdobyła sześcioletnia Amelia Busłowska, najmłodsza uczestniczka turnieju, która, zdobywszy aż 2 punkty z 5 partii, ostatecznie wyprzedziła wielu starszych.

Katarzyna Kozak walczyła dzielnie i grała dobrze, ale niestety do nagrody zabrakło jej jednego zwycięstwa. Jeszcze przyjdzie, niejedno. Najważniejsze, by polubić szachy i dobrze bawić się grą turniejową, a to po Kasi radośnie widać nieuzbrojonym okiem.

Swoje szachowe możliwości Kasia pokazała dzień później na lidze, matując starszego i bardziej doświadczonego przeciwnika po długiej, zaciekłej bitwie, w której kilka razy wisiała już nad krawędzią przepaści. Nie dość, że przetrwała, to jeszcze zwyciężyła, czyli charakter wojowniczy jest. Nomen omen; drżyjcie rywale.

W niedzielę 9.02 w legionowskim Ratuszu odbyły się 2 ostatnie, decydujące o wszystkim rundy tegorocznych drużynowych rozgrywek Otwarte Ligi Mazowieckiej. Gospodarzem i organizatorem finałowego zjazdu był po raz kolejny KS „LEGION”, dzięki czemu mieliśmy zaszczyt i przyjemność podziwiać na żywo w akcji 12 czołowych drużyn szachowych z całego województwa.

Niestety, wbrew popularnemu w sporcie zawołaniu, ściany, choć gościnne i urocze, tym razem nie posprzyjały gospodarzom. Szachiści zespołu KS „LEGION” walczyli w półfinale rozgrywek z drużyną KS LAURA Chylice II o awans do ścisłego finału; po zaciekłym, emocjonującym meczu padł remis 2:2. Punkty w tym arcyważnym spotkaniu zdobyli Tomasz Lewandrowski i Marek Sokołowski.

W przypadku remisu o awansie do finału zadecydował rozstrzygnięty wynik na pierwszej szachownicy, co premiowało naszych rywali. W finale czekał już na nich mocarny zespół TKKF Promyk Ciechanów, który w drugim, równoległym półfinale nieoczekiwanie pokonał głównego faworyta rozgrywek, Skoczka Trojańskiego z Warszawy.

Mecz o brązowe medale Skoczek Trojański – KS „LEGION” zakończył się po 4 godzinach pasjonujących zmagań zwycięstwem Skoczka 3:1; Piotr Niedbał i Tomasz Lewandrowski zremisowali swoje bitwy, ale na III i IV szachownicy przydarzyła nam się spektakularnie piękna pechokatastrofa; biedne króle zapodziały się tam, gdzie nie powinny, przez co ich wojska wpadły w tarapaty, z których nie zdołało ich wydobyć już nawet najlepsze dowodzenie naszych strategów.

W ten sposób KS „LEGION” zakończył mazowieckie rozgrywki na IV miejscu, a całą Otwartą Ligę Mazowiecką 2020 wygrała drużyna TKKF Promyk Ciechanów, pokonując w finale drużynę KS LAURA Chylice II. Serdeczne gratulacje dla wszystkich medalistów. Legionistom na osłodę pozostały sukcesy indywidualne.

Piotr Jaskowski zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na III szachownicy, a Marek Sokołowski srebrny medal za swój wysoki wynik punktowy na IV szachownicy. Cenne normy na wyższe kategorie szachowe zdobyli też zawodnicy naszego drugiego zespołu.

Grająca na prestiżowej, ale i najtrudniejszej I szachownicy w KS „LEGION” II Aleksandra Michalska zdobyła kolejną normę klasyfikacyjną na tytuł kandydatki na mistrzynię i teraz może spokojnie podwyższać ranking międzynarodowy ELO, tytuł ten bowiem ma już praktycznie w kieszeni. Kamil Dłutowski z KS „LEGION” II wypełnił normę klasyfikacyjną na III kategorię szachową PZSzach. Katarzyna Kozak i Kamil Dłutowski zdobyli międzynarodowy ranking szachowy ELO i odtąd będą już stale notowani na światowej liście zawodników.

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom, które przez ostatnie miesiące pomagały nam przy trudnym i pracochłonnym dziele organizacji zjazdów ligowych i meczy. Dzięki Wam wszystko przebiegło dobrze i pięknie. Wszystkich chętnych zapraszamy na szachy do KS „LEGION” Legionowo.

źródło: Łukasz Miętek, KS „LEGION” Legionowo