Wierzymy w to, że, jak w tytule - kultura to życie. Dlatego będziemy tu gromadzili cytaty współczesnych, świadczące o tym, że życie, pojmowane wprost, buduje naszą, współczesną, obecną obok nas i w nas, kulturę. Na początek oczywiście prowokacja - ale jakże zacna.
Jak chcecie więcej - proponujcie. Jesteśmy otwarci na wszelkie cytaty.

Piotr Ikonowicz:
(wypowiedź z lipca 2019)
Wielu moich oponentów czy ludzi nastawionych niechętnie do faktu, że upominam się o prawa pokrzywdzonych przez system, pyta z czego ja się utrzymuję. Nie mogą się bowiem pogodzić z tym, że zamiast biegać za monetą mogę sobie pozwolić na poświęcanie większości mojego czasu na pomaganie innym. Są rozczarowani, że system kapitalistyczny nie zmusił mnie, jak wielu innych, do groszoróbstwa i egoizmu.
Ten mój wolny czas ma swoją cenę. Żyjemy z żoną bardzo skromnie. Mamy pełnoletni samochód, wynajmujemy na wolnym rynku mieszkanie bez centralnego ogrzewania. Kiedy jest zimno palimy w piecu i dogrzewamy się prądem. Kiedy przychodzą wysokie rachunki zdarza się, że wyłączają nam prąd. Ta sytuacja pozwala lepiej rozumieć problemy ludzi, którzy zgłaszają się do nas po pomoc.
Wstaję zwykle wcześnie rano i "odwalam" pracę zarobkową, piszę teksty do gazet, robię tłumaczenia, ekspertyzy, itp. Na to poświęcam 2-3 godziny dziennie. Mam łatwość pisania, znam 8 języków obcych, więc zarabianie tych niezbędnych do przeżycia groszy przychodzi mi z łatwością. Reszta czasu to praca społeczna i to ona jest treścią mojego i mojej zony życia.
Jesteśmy szczęśliwi, bo wiemy po co żyjemy.
Jestem jak najdalszy od gloryfikowania biedy i zgadzam się z Tewje mleczarzem ze "Skrzypka na dachu", że to nie wstyd być biednym, ale też i nie wielki honor".



Kultura to życie. Cytaty z doczesności.

Czekamy na propozycje!

Podziel się: