Mistrz i Uczeń w Galerii Sztuki Ratusz - obrazy i tkactwo w dialogu

W Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie pojawi się wystawa, która opowiada o relacji nauczyciela i ucznia poprzez sztukę. To spotkanie dwóch pokoleń i dwóch języków artystycznych — malarstwa i tkactwa — które powstało z pasji i wspólnej pracy. Wernisaż zaplanowano w październiku, a ekspozycja potrwa kilka tygodni. Reportażowo sprawdzamy, co warto zobaczyć i kto stoi za tą opowieścią.
- Galeria Sztuki Ratusz jako przestrzeń spotkania
- Twórczość Nanuli Burduli-Taliashvili i droga Ewy Gołdy
- W Legionowie o przekazywaniu warsztatu i inspiracji
Galeria Sztuki Ratusz jako przestrzeń spotkania
Wernisaż wystawy “Mistrz i Uczeń” odbędzie się 23 października 2025 r. o godzinie 18:30 w Galerii Sztuki Ratusz przy ul. Piłsudskiego 41. Organizację wydarzenia prowadzi Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, a ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 13 listopada 2025 roku. Wystawa powstała przy wsparciu finansowym Powiatu Legionowskiego. Przestrzeń ratusza ma w tym wypadku pełnić rolę zarówno sali pokazów, jak i miejsca rozmowy o procesie twórczym.
Twórczość Nanuli Burduli-Taliashvili i droga Ewy Gołdy
Na wystawie zobaczymy prace Nanuli Burduli-Taliashvili — malarki i ilustratorki pochodzącej z Tbilisi, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi, która od lat mieszka i tworzy w Polsce. W opisie autorki podkreślana jest delikatność formy i intensywność wyrazu; poza działalnością artystyczną jest też nauczycielką prowadzącą pracownię w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie. Obok jej prac zaprezentowane zostaną obrazy i prace tkackie autorstwa Ewy Gołdy — emerytki, która dopiero po zakończeniu zawodowej kariery podjęła systematyczną pracę twórczą i rozwija warsztat pod opieką Burduli-Taliashvili.
W Legionowie o przekazywaniu warsztatu i inspiracji
Ekspozycja ma charakter dialogu: pokazuje nie tylko różnice warsztatowe i stylowe, lecz także sposób, w jaki doświadczenie mistrza kształtuje rozwój ucznia. W pracach widoczny jest wpływ metodycznej pracy i osobistej wymiany między autorkami — od szkicu po gotowy obiekt tkany. To także opowieść o tym, że nauka sztuki nie ma wieku, a pasja potrafi zbudować most między kulturami — gruzińską wrażliwością i polskim kontekstem, który przyjęła autorka.
Wystawa będzie okazją do spotkań z artystkami oraz do obejrzenia przekrojowego zestawu prac prezentujących ich indywidualne ścieżki. Dla mieszkańców Legionowa i osób zainteresowanych sztuką to szansa, by zobaczyć, jak wygląda proces przekazywania umiejętności i jak rodzi się artystyczna więź między mistrzem a uczniem.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Legionowie.
![]()
Ostatnie Artykuły

Policjanci przerwali transmisję nastolatka. 14-latkowie łamali przepisy

Bezpłatne badanie kości w Legionowie. Zapisy już trwają

Legionovia przebudowała zespół. Nowy trener rusza po czołowe miejsca

Muzyka, królowe i pałacowe wnętrza. Niedziela z kulturą w Jabłonnie

Pięć zatrzymań w Legionowie. Marihuana, mefedron i haszysz w nietypowych kryjówkach

Policyjne psy zmierzą się w Legionowie. Wyłoniono najlepsze zespoły

Mieszkańcy Legionowa wskażą lasy ważne dla spacerów i przyrody

3,6 promila za kierownicą i reakcja świadka. Weekend interwencji w Legionowie

Młodzi przejmują Poczytalnię. We wrześniu sztuka wyjdzie z ram

Nowe odwodnienie na Kościuszki. Kierowców czeka ruch wahadłowy

Cztery miejsca pamięci i polowa Msza podczas obchodów Bitwy Warszawskiej

Festiwal Kondratiuka wraca w plener. Trzy wieczory kina nad wodą

Ukradł rower, przeciął stalową linkę i odjechał. Miał blisko 3 promile

Organy w centrum uwagi - festiwalowa muzyka wybrzmiała w Legionowie
Przydatne dane teleadresowe
- Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie - kontakt, godziny, karta biblioteczna i katalog online
- Straż Gminna w Nieporęcie - kontakt, zgłoszenia, mandaty
- Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie - zajęcia, kontakt i lokalizacje
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonnie - kontakt, świadczenia, zasiłki
- Jednostka Wsparcia Działań w Legionowie - kontakt, adres, zadania
- Urząd Gminy Jabłonna - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
