Uczniowie z niepełnosprawnościami mogą dostać pieniądze na podręczniki

FOT. Urząd Miasta w Legionowie
Dla uczniów z niepełnosprawnościami szkolne zakupy mogą oznaczać dodatkowe wsparcie finansowe. W Legionowie i innych miejscowościach pomoc obejmie wybrane podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe. O zakresie dofinansowania decydują typ szkoły i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wniosek składa się u dyrektora szkoły, dlatego rodzice i uczniowie powinni sprawdzić termin przed rozpoczęciem roku szkolnego.
- Orzeczenie i typ szkoły decydują o przyznaniu pomocy
- Zakres refundacji zależy od rodzaju kształcenia
- Wniosek trafia do dyrektora szkoły do 7 września
Orzeczenie i typ szkoły decydują o przyznaniu pomocy
W roku szkolnym 2026/2027 o dofinansowanie mogą ubiegać się uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy uczęszczają do:
- branżowej szkoły I stopnia,
- branżowej szkoły II stopnia,
- liceum ogólnokształcącego,
- technikum,
- szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.
Pomoc przewidziano dla uczniów:
- słabowidzących,
- niesłyszących,
- słabosłyszących,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeśli jedną z nich jest niepełnosprawność wymieniona powyżej,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeśli jedną z nich jest niepełnosprawność wymieniona w punktach 1–6 lub 8.
Samo uczęszczanie do jednej z wymienionych szkół nie wystarczy. Warunkiem jest także odpowiednie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zakres refundacji zależy od rodzaju kształcenia
Dofinansowanie może obejmować podręczniki do kształcenia ogólnego, materiały edukacyjne do kształcenia ogólnego oraz materiały ćwiczeniowe. Ten zakres dotyczy uczniów z orzeczeniem uczęszczających do:
- branżowej szkoły I stopnia,
- branżowej szkoły II stopnia,
- liceum ogólnokształcącego,
- technikum,
- szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.
Osobno określono wsparcie dotyczące materiałów edukacyjnych do kształcenia zawodowego. Mogą je otrzymać uczniowie branżowych szkół I i II stopnia oraz techników, jeśli posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Oznacza to, że uczeń technikum lub szkoły branżowej może korzystać z dofinansowania zarówno materiałów ogólnokształcących, jak i zawodowych, o ile mieszczą się one w przewidzianym zakresie pomocy.
Wniosek trafia do dyrektora szkoły do 7 września
Wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2026/2027. Termin upływa 7 września 2026 roku. W przypadku uczniów zmieniających szkołę trzeba więc kierować dokument do placówki, w której rozpoczną naukę, a nie do szkoły, którą kończą.
Zasady wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 15 czerwca 2026 roku w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom z niepełnosprawnościami w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2026–2028. Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw z 2026 roku pod pozycją 802.
na podstawie: Urząd Miasta w Legionowie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Legionowie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Uczniowie z niepełnosprawnościami mogą dostać pieniądze na podręczniki

Wybił szybę i ruszył do ucieczki. 32-latek zatrzymany przez policjanta

MOK Norwida wychodzi pod chmurkę. Rodzinny piknik pełen atrakcji

Legionowo zagrało głośno - 40 lat zespołu SEXBOMBA za nami.

Pies bez wody i cienia przy drzewie. Policjanci szybko ustalili właściciela

Policjantka odwiedza kolonie w Legionowie. Dzieci uczą się reagować

Rodzice poznają sygnały zaburzeń odżywiania u nastolatków

Ślady ostrzału i salwa honorowa. Hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej

Paczka po chusteczkach poleciała do lasu. Policjanci znaleźli mefedron

Ponad 30 gramów mefedronu ukryte w paczce po chusteczkach

Awaria systemu rejestrów państwowych w Legionowie blokuje część spraw

Jedna kolizja, kilku nietrzeźwych kierujących. Kontrole w powiecie legionowskim

Nerwowy ruch przy patrolu ujawnił narkotyki i amunicję w mieszkaniu

Nerwowy gest na widok patrolu zakończył się zarzutami. W mieszkaniu amunicja i narkotyki
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Wieliszew - kontakt, godziny i sprawy do załatwienia
- Miejski Ośrodek Kultury im. Charlesa Spencera Chaplina w Legionowie - zajęcia, bilety, wynajem sal
- NZOZ Legionowo - kontakt, rejestracja, poradnie i badania
- Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie - kontakt, nabożeństwa, grupy parafialne
- Apteki Nieporęt, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku - kontakt, godziny, awarie i e-BOK
