Młodzi z Legionowa wyróżnieni za pomoc innym. Ich energia wyraźnie się wyróżnia

FOT. Urząd Miasta Legionowo
Na gali konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w centrum uwagi nie były szkolne oceny, lecz codzienna praca na rzecz innych. Młodzi z Legionowa pokazali, że wolontariat nie zaczyna się od wielkich słów, tylko od czasu oddanego chorym, najmłodszym i tym, którzy akurat potrzebują wsparcia. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie i szkolne zespoły, które od miesięcy budują w mieście cichą, ale bardzo konkretną sieć pomocy. Podczas uroczystości gratulacje złożył im prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński.
- Szkoły z Legionowa wysłały na galę młodych, którzy działają bez rozgłosu
- Ratownictwo i samorząd dołożyły do tej historii drugi wymiar
Szkoły z Legionowa wysłały na galę młodych, którzy działają bez rozgłosu
W tegorocznej edycji konkursu widać było wyraźnie, że szkolny wolontariat w Legionowie nie ogranicza się do jednego schematu. Jedni szukają akcji pomocowych i podbijają je wśród rówieśników, inni organizują wsparcie dla szpitali, fundacji czy najmłodszych dzieci. Łączy ich jedno – chęć działania, zanim ktoś zdąży poprosić o pomoc drugi raz.
W gronie laureatów znaleźli się:
- Filip Gajownik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Legionowie – działa w Szkolnym Kole Wolontariatu, sam wyszukuje akcje charytatywne i promuje je w szkole oraz w mediach społecznościowych. W jego przypadku pomoc nie jest dodatkiem do codzienności, ale stałym sposobem bycia.
- Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty w Legionowie – zespół, który wspiera zarówno lokalne inicjatywy, jak i ogólnopolskie zbiórki. Uczniowie przygotowywali paczki dla podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim, pomagali też fundacjom oraz ośrodkowi preadopcyjnemu w Otwocku.
- Grupa „Aktywni na Okrągło” z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie – co roku współtworzy sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działa w samorządzie uczniowskim i wspiera szkolne wydarzenia. Młodzi angażują się także w organizację „Legionowo Pokaż Talent”, a w klubie Aja rozwijają swoje umiejętności muzyczne i aktorskie.
To właśnie taka różnorodność zrobiła największe wrażenie. W jednym miejscu spotkały się działania skierowane do chorych, dzieci, organizacji społecznych i szkolnych inicjatyw, które uczą odpowiedzialności dużo skuteczniej niż niejedna pogadanka.
Ratownictwo i samorząd dołożyły do tej historii drugi wymiar
Wyróżnienie otrzymała także Martyna Kondrat z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie. Wolontariat towarzyszy jej od szkoły podstawowej, a od 2023 roku działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Zegrzu Południowym. Na dyżurach pracuje razem z kwalifikowanymi ratownikami, a poza bazą organizuje lub współorganizuje pikniki naukowe i prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Regularnie współpracuje też z Domem Samotnej Matki w Legionowie.
Jej aktywność nie kończy się na jednej instytucji. Jesienią ubiegłego roku współtworzyła z koleżankami i kolegami film promujący ideę wolontariatu, a teraz pokazuje, że wrażliwość można łączyć z bardzo konkretną, codzienną odpowiedzialnością. To ważny sygnał zwłaszcza tam, gdzie pierwsza pomoc i szybka reakcja mają znaczenie większe niż efektowny gest.
W konkursie wyróżniono również Przemysława Jakubowskiego z Technikum Elektronicznego nr 1 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, mieszkańca Legionowa. Działa społecznie, a krótko przed galą został powołany do Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej przy prezydencie miasta. To pokazuje, że zaangażowanie młodych z Legionowa nie zatrzymuje się na szkolnym korytarzu – wychodzi dalej, w stronę spraw miejskich i pracy dla innych.
Tegoroczni laureaci i wyróżnieni zostawili po sobie wyraźny ślad. Ich działania nie są widowiskowe na pierwszy rzut oka, ale to właśnie z takich inicjatyw składa się zaufanie, solidarność i codzienna gotowość do pomocy. W Legionowie ten kapitał ma bardzo młode twarze.
na podstawie: Urząd Miasta w Legionowie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Legionowo). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Metalowa rurka na budowie w Janówku. Dwie osoby straciły przytomność

Apteki w Legionowie - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Apteki Chotomów, gmina Jabłonna, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Jabłonna, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Łajski, gmina Wieliszew, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Michałów-Reginów, gmina Wieliszew, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Nieporęt, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Rembelszczyzna, gmina Nieporęt, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Serock, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Skrzeszew, gmina Wieliszew, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Stanisławów Pierwszy, gmina Nieporęt, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Wieliszew, powiat legionowski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Mieszkańcy Mazowsza wybierają projekty. Do rozdysponowania 30 mln zł

Policjanci przerwali transmisję nastolatka. 14-latkowie łamali przepisy
Przydatne dane teleadresowe
- Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku - kontakt, godziny, awarie i e-BOK
- Centrum Usług Społecznych w Wieliszewie - kontakt, godziny, świadczenia i pomoc prawna
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Legionowie - kontakt, godziny przyjęć, dostępność
- Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie - zajęcia, kontakt i lokalizacje
- MGZGK Serock - kontakt, godziny, usługi komunalne
- Urząd Stanu Cywilnego w Wieliszewie - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
