Festiwal folkloru w Wieliszewie łączy smaki, rękodzieło i potańcówkę

W Wieliszewie szykuje się barwne święto muzyki i kuchni regionalnej — od warsztatów rękodzieła po potańcówkę z gośćmi z Wileńszczyzny. Organizatorzy zapowiadają stoiska z produktami regionalnymi i transmisję występów dla tych, którzy nie dotrą na salę.
- Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki — program i idea
- Wieliszew zaprasza na 10 listopada — miejsce i atrakcje
Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki — program i idea
Festiwal, który odbywa się od 2001 roku w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, po raz 25. pokaże, jak folklor łączy Mazowsze, Podlasie i Wileńszczyznę. W programie znajdą się prezentacje zespołów tańca, warsztaty rękodzieła i kulinarne oraz targ z lokalnymi wyrobami. Organizatorem jest Gmina Wieliszew / Ośrodek Kultury w Wieliszewie, współorganizatorem Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne”, a partnerem Samorząd Województwa Mazowieckiego; wydarzenie wspiera również Powiat Legionowski. Wsparcie finansowe pochodzi z Unii Europejskiej NextGenerationEU.
Wieliszew zaprasza na 10 listopada — miejsce i atrakcje
Wydarzenie odbędzie się w hali sportowej przy ul. Modlińska 65; wstęp jest bezpłatny, a występy będą transmitowane na żywo na kanale OK Wieliszew. Główne punkty programu:
- godz. 15-20 — w namiocie Festiwal SMAKI TRADYCJI i Targ Produktów Lokalnych; stoiska z wypiekami z Sikor/Chotomowa, serami z Gąsiorowa, wyrobami pszczelarskimi z powiatu legionowskiego, przetworami z dyni z Wieliszewa i innymi specjałami;
- godz. 16-17 — warsztaty kulinarne „SMAKI WILEŃSZCZYZNY”: przygotowanie racuszków z twarogu dla młodszych i kołdunów dla dorosłych, przy wsparciu KGW Kałuszyńskie Smaki;
- godz. 16-19 (hol hali) — warsztaty rękodzieła ludowego z twórcami z Podlasia; nauka tkania radziuszek oraz tworzenia pająków i ozdób ze słomy; warsztaty „zero waste” z KGW z Wieliszewa i Sikor;
- godz. 17.30-20.30 (hala) — część artystyczna i V Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się!” z udziałem gospodarzy, Zespołu Tańca Ludowego Promyki, oraz gości z Wileńszczyzny, polonijnego Zespołu Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna.
Współpracę przy wydarzeniu zapewniają m.in. KGW Kałuszyńskie Smaki, KGW w Wieliszewie Etatowe Kury Domowe, KGW w Sikorach Sikorki, a organizacyjnie wspiera OSP Kałuszyn. Na festiwalu będzie można też posmakować przysmaków prosto z Wileńszczyzny — elementu, który od lat wyróżnia to wydarzenie.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Legionowie.
![]()
Ostatnie Artykuły

Policjanci przerwali transmisję nastolatka. 14-latkowie łamali przepisy

Bezpłatne badanie kości w Legionowie. Zapisy już trwają

Legionovia przebudowała zespół. Nowy trener rusza po czołowe miejsca

Muzyka, królowe i pałacowe wnętrza. Niedziela z kulturą w Jabłonnie

Pięć zatrzymań w Legionowie. Marihuana, mefedron i haszysz w nietypowych kryjówkach

Policyjne psy zmierzą się w Legionowie. Wyłoniono najlepsze zespoły

Mieszkańcy Legionowa wskażą lasy ważne dla spacerów i przyrody

3,6 promila za kierownicą i reakcja świadka. Weekend interwencji w Legionowie

Młodzi przejmują Poczytalnię. We wrześniu sztuka wyjdzie z ram

Nowe odwodnienie na Kościuszki. Kierowców czeka ruch wahadłowy

Cztery miejsca pamięci i polowa Msza podczas obchodów Bitwy Warszawskiej

Festiwal Kondratiuka wraca w plener. Trzy wieczory kina nad wodą

Ukradł rower, przeciął stalową linkę i odjechał. Miał blisko 3 promile

Organy w centrum uwagi - festiwalowa muzyka wybrzmiała w Legionowie
Przydatne dane teleadresowe
- Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie - kontakt, godziny, karta biblioteczna i katalog online
- Straż Gminna w Nieporęcie - kontakt, zgłoszenia, mandaty
- Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie - zajęcia, kontakt i lokalizacje
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonnie - kontakt, świadczenia, zasiłki
- Jednostka Wsparcia Działań w Legionowie - kontakt, adres, zadania
- Urząd Gminy Jabłonna - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
