Czym zajmuje się endodonta i jak wygląda leczenie?

Zęby, których miazga jest zainfekowana lub uległa nieodwracalnym uszkodzeniom, leczy się kanałowo. Dzięki temu zabiegu można uniknąć ich ekstrakcji, czyli usunięcia. Dowiedz się dokładnie, jak wygląda leczenie endodontyczne zęba!

Leczenie endodontyczne – co to jest?

Endodoncja zajmuje się leczeniem wewnętrznych struktur zęba, przede wszystkim miazgi, czyli miękkiej tkanki położonej wewnątrz zęba. Wypełniona jest naczyniami krwionośnymi, nerwami i tkankami limfatycznymi. Głównym zadaniem endodoncji jest ratowanie zębów uszkodzonych, zainfekowanych oraz tych, którym grozi ekstrakcja z powodu chorób miazgi.

Stomatolog endodonta jest ekspertem w tej dziedzinie. Może pochwalić się nie tylko specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami, ale również narzędziami – m.in. mikroskopem stomatologicznym, który umożliwia precyzyjne i skuteczne leczenie nawet bardzo skomplikowanych przypadków.

Leczenie endodontyczne zęba – wskazania

Jednym z głównych wskazań do leczenia kanałowego jest zaawansowana próchnica, która wnika głęboko w strukturę zęba, docierając do miazgi. Zainfekowana miazga staje się źródłem bólu i stanu zapalnego, a jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczona, może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak ropień czy nawet utrata zęba. Leczenie kanałowe pozwala usunąć zainfekowaną tkankę, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Kolejnym wskazaniem są urazy mechaniczne, takie jak pęknięcia lub złamania zębów, które odsłaniają miazgę. Bez odpowiedniego leczenia uszkodzona tkanka narażona jest na infekcję, co może prowadzić do jej martwicy. W takich przypadkach leczenie kanałowe umożliwia ochronę zęba przed trwałym uszkodzeniem.

Leczenie kanałowe bywa również konieczne przed wykonaniem innych procedur stomatologicznych np. zakładanie korony. Jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia miazgi podczas przygotowywania zęba, endodoncja staje się koniecznym etapem zabezpieczającym jego strukturę.

Leczenie endodontyczne zęba – tylko z mikroskopem

Decydując się na leczenie kanałowe, warto iść do specjalisty, który do zabiegu wykorzystuje mikroskop. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to narzędzie przynosi szereg korzyści – znaczne powiększenie obrazu oraz doskonałe oświetlenie pola zabiegowego to tylko niektóre z nich. Z tego rozwiązania korzystają na przykład endodonci w Warszawie w: https://dentalfraternity.pl/oferta/endodoncja/.

Dzięki zastosowaniu mikroskopu lekarz może dokładnie zlokalizować wejście do kanału zębowego oraz precyzyjnie określić jego przebieg i morfologię. Ta szczegółowa wizualizacja umożliwia bezpieczniejsze opracowanie kanału, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia powikłań związanych z procedurą leczenia.

Korzyści z leczenia zębów pod mikroskopem

Mikroskop pozwala nie tylko na dokładną wizualizację kanałów, ale i bieżącą ocenę postępów leczenia. Specjalista może sprawdzić:

  • stopień opracowania kanałów,
  • czystość kanałów po przeprowadzonym płukaniu,
  • suchość kanałów przed wypełnieniem,
  • jakość kondensacji gutaperki (materiał stosowany do wypełniania kanałów zębowych).

Dodatkowo w trakcie każdego etapu leczenia zębów przy użyciu mikroskopu jest możliwość wykonania zdjęć cyfrowych, które stanowią istotny element dokumentacji medycznej.

To jednak nie wszystko. Mikroskop umożliwia również precyzyjne wykrywanie pęknięć i perforacji kanałów, ich zabezpieczanie (zamknięcie), usuwanie złamanych narzędzi pozostawionych w kanałach oraz realizację zaawansowanych zabiegów z zakresu mikrochirurgii endodontycznej.