Jak skutecznie zwalczać chwasty jednoliścienne w buraku cukrowym?

Uprawa buraka cukrowego prowadzona jest w szerokich rzędach, co powoduje dość małą konkurencję między młodymi roślinami a wschodzącymi chwastami. Na plantacji chwasty dwuliścienne pojawiają się dość szybko, praktycznie zaraz po siewie. Dlatego też należy przeprowadzić ich eliminację przy pomocy herbicydów stosowanych w systemie dawek dzielonych. W przypadku środków chwastobójczych zarejestrowanych w buraku cukrowym widoczny jest wyraźny podział, na dedykowane do eliminacji chwastów dwuliściennych i jednoliściennych.

Zagrożenie ze strony chwastów jednoliściennych

O ile wschody chwastów dwuliściennych zaczynają się dość, szybko, to pojawienie się w uprawie chwastów jednoliściennych jest z reguły mocno przesunięte w czasie. W buraku cukrowym zdecydowanie największym zagrożeniem dla powodzenia uprawy jest chwastnica jednostronna. Jest po powszechnie występujący chwast w roślinach jarych: kukurydzy, ziemniaku i innych warzywach. Jego szkodliwość polega na bezpośredniej konkurencji z rośliną uprawną o zasoby środowiska, ale również jego duża biomasa znacznie utrudnia zbiór.

Z chwastów jednorocznych jednoliściennych na plantacjach buraka cukrowego można zaobserwować również włośnice, życice oraz wiechlinę zwyczajną. Jednak ich presja na uprawę jest zdecydowanie niższa niż chwastnicy jednostronnej, a w dużym nasileniu występują raczej lokalnie.

Na polach o gorszej kulturze problemem może być również perz właściwy. Rozmnaża się on zarówno wegetatywnie, jak i generatywnie. Właśnie ten pierwszy sposób powoduje, że z brzegów pola szybko zachodzi jego ekspansja na kolejne jego części. Wynika to z faktu, że rozłogi są rozrywane i rozciągane po całej powierzchni pola przez zabiegi uprawowe. Praktyce każda ich część może dać początek nowej roślinie perzu właściwego.

Jak zwalczać perz właściwy?

Z racji tego, że burak cukrowy wysiewany jest wiosną, to po zbiorze rośliny przedplonowej jest z reguły jeszcze dużo czasu na zajęcie się problemem perzu właściwego. Idealnym rozwiązaniem jest aplikacji herbicydu nieselektywnego zawierającego substancję czynną glifosat na ściernisko. Takie działanie pozwoli skutecznie zwalczyć przynajmniej część roślin przed rozpoczęciem uprawek przygotowujących pole do siewu buraka cukrowego. Niestety z racji tego, że część roślin będzie wschodzić z rozłogów, konieczny może okazać się również zabieg w uprawie buraka cukrowego.

Rozwiązaniem jest również przeprowadzenie eliminacji perzu właściwego z uprawy buraka cukrowego podczas sezonu wegetacyjnego. Wówczas należy zastosować wyższą z zarejestrowanych dawek herbicydów. Bardzo często wymaga to dużo większych nakładów niż aplikacja środka chwastobójczego z glifosatem, przed założeniem uprawy.

Co na chwastnicę jednostronną?

Jej zwalczanie wykonywane jest przez aplikację herbicydów o działaniu nalistnym, dlatego do jej dobrego zwalczenia, powinny wzejść i wytworzyć kilka liści. Pozwoli to na pobranie wystarczającej ilości substancji czynnej i wywoływanie efektu chwastobójczego. Do zwalczania chwastnicy jednostronnej można wykorzystać jednej z herbicydów oferowanych przez firmę Osadkowski.

Produkt

Substancja aktywna

Dawka

Fazy stosowania

Agil S 100 EC

propachizafop

0,6 l/ha

BBCH 12-35

Targa Max 10 EC

chizalofop-P etylu

0,5 - 0,6 l/ha

BBCH 11-39

Grastop 150 EC

fluazyfop-P butylu

1,0 l/ha

BBCH 12-18

Labrador Extra 50 EC

chizalofop-P etylu

0,75 l/ha

BBCH 12-35

Focus Ultra 100 EC

cykloksydym

1,0 l/ha

BBCH 12-39

Fusilade Forte 150 EC

fluazyfop-P butylu

0,63 l/ha

BBCH 12-35

Wymienione powyżej środki chwastobójcze eliminują również perz właściwy, jednak ich dawka musi być zdecydowanie wyższa. Dla porównania herbicyd Fusilade Forte 150 EC zgodnie z etykietą produktu, do jego zwalczania niezbędne jest zastosowanie dawki 1,7 l/ha, co znacznie podnosi koszt zabiegu. Pomimo tego eliminacja perzu właściwego jest koniecznością, ponieważ utrudnia on zbiór buraka cukrowego, a dodatkowo w trakcie zbioru rozłogi są rozciągane po całym polu.