Jak wybrać najlepsze dla siebie soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to znakomite rozwiązanie dla osób aktywnych i ceniących komfort. Mnogość ich rodzajów sprawia jednak, że dobranie odpowiednich może być skomplikowane. Na co więc należy zwrócić uwagę? Sprawdź nasz przewodnik po soczewkach.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Kupując soczewki kontaktowe, trzeba zwrócić uwagę na podstawowe parametry, czyli moc, promień krzywizny oraz średnicę, a także dopasowanie do wady wzroku. Wszystkie wymienione kwestie określa lekarz okulista lub optometrysta podczas badania wzroku. Chcąc zapewnić sobie maksymalną wygodę, należy jednak przemyśleć również kilka innych spraw, kluczowych z punktu widzenia ich użytkowania. Są to:

  • tryb stosowania - jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne,
  • tryb noszenia - dzienny lub ciągły,
  • materiał, z którego są wykonane soczewki - miękkie (hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe) lub twarde.

Każde z powyższych rozwiązań posiada swoje wady i zalety. Dobierając soczewki, warto więc zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby oraz oczekiwania.

Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne?

Soczewki jednodniowe, jak wskazuje nazwa, są jednorazowego użytku. Dzięki temu nie wymagają pielęgnacji oraz nie musisz troszczyć się o ich właściwe przechowywanie. Zaletą stosowania takich soczewek jest także higieniczność: ze względu na krótki czas noszenia, na powierzchni jednodniowych soczewek nie gromadzą się zanieczyszczenia ani osady. Dlatego są doskonałym rozwiązaniem m.in. dla alergików oraz osób posiadających wrażliwe oczy. Wady? Koszt zakupu (w przeliczeniu np. miesięcznego okresu) może być wyższy niż w przypadku soczewek o dłuższym trybie stosowania.

Dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne soczewki są przeznaczone do użytku wielorazowego. Zazwyczaj charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu, co gwarantuje wygodę noszenia. Ich cena jest z reguły korzystniejsza, a długa żywotność powoduje, że kupuje się je rzadziej. Decydując się na soczewki wielorazowe, trzeba przygotować się jednak na kilka niedogodności. Przede wszystkim wymagają codziennego czyszczenia i przechowywania w specjalnym pojemniku (jeśli robisz to niestarannie, znacznie wzrasta ryzyko infekcji).

Materiał, z którego mogą być wykonane soczewki

Komfort użytkowania soczewek w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego je wykonano. Zdecydowanie częściej stosuje się soczewki miękkie, które posiadają elastyczną strukturę i dobrze dopasowują się do oczu. Jakie są ich rodzaje?

  • soczewki hydrożelowe – zawartość wody przekracza w nich 50 proc., dlatego są delikatne i miękkie, ale niestety mogą parować,
  • soczewki silikonowo-hydrożelowe – przepuszczają więcej tlenu, co zapewnia wygodę przez długi czas noszenia.

Twarde soczewki kontaktowe są wykorzystywane przy skomplikowanych wadach wzroku oraz poważnych przypadłościach (np. stożku rogówki). Są bardzo trwałe, dlatego nie wymagają tak częstej wymiany, jak miękkie.

Tryb noszenia soczewek

Nowoczesne soczewki kontaktowe są dostępne w dwóch trybach noszenia: dziennym lub ciągłym (day & night). Najpopularniejszym wyborem są pierwsze z wymienionych, które należy zdjąć przed pójściem spać oraz przemyć i zdezynfekować (wielorazowe) czy też wyrzucić (jednodniowe). Z kolei soczewki typu day & night można nosić bez zdejmowania na noc przez czas wskazany przez producenta.

Które soczewki są bezpieczniejsze dla oka? Specjaliści zalecają używanie soczewek dziennych. Codzienna dezynfekcja zapobiega infekcjom, a nocna przerwa wspomaga dotlenianie rogówki. Soczewki ciągłe są dedykowane osobom, które muszą polegać na wzroku także w nocy (np. z powodu nocnej zmiany). Zanim się na nie zdecydujesz, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Soczewki o wyjątkowych właściwościach dla wymagających osób

Poza walorami zdrowotnymi soczewki mogą służyć także poprawie wyglądu. Jak to możliwe, jeśli są niewidoczne? Wystarczy wybrać soczewki kolorowe, które podkreślają naturalną barwę tęczówki lub całkowicie ją odmieniają. To ciekawy sposób na metamorfozę: każdego dnia możesz mieć inny kolor oczu.

Które soczewki kontaktowe będą więc dla Ciebie najlepsze? Pamiętaj, że niezwykle istotna jest jakość soczewek, dlatego najlepiej zaufać sprawdzonym firmom. Gdzie możesz się udać? Badanie wzroku przeprowadzisz w Vision Express. Znajdziesz tam także bogaty wybór soczewek jednodniowych i wielorazowych, a także kolorowych. Zadbaj o swój wzrok i ciesz się maksymalnym komfortem widzenia!