Zabawki dla niemowlaka. Co warto kupić maluszkowi?

Jeśli jesteś przyszłym rodzicem lub ktoś z twoich bliskich oczekuje narodzin dziecka, zapewne zastanawiasz się nad zakupem zabawki, z pomocą której powitasz go na świecie. Sklepy z artykułami niemowlęcymi obfitują w ogrom różnych zabawek, co wcale nie ułatwia wyboru. Zatem na co należy zwrócić szczególną uwagę przy kompletowaniu wyprawki dla malucha?

Jakość na pierwszym miejscu

Zabawki dla niemowląt powinny być przede wszystkim bezpieczne. Wszelkie elementy, z których zostały wykonane, a także szwy, łączenia i dodatki np. oczy i guzki oraz opakowanie muszą wykazywać się trwałością i spełniać wszelkie normy jakości. Ponadto artykuły pluszowe np. misie czy lalki winny nadawać się do czyszczenia lub prania, aby zachować prawidłową higienę. Zabawki pełnią ważną rolę w rozwoju dziecka, więc ich wybór trzeba dostosować do wieku i umiejętności, które posiada bobas np. ze względu na to, że niemowlęta nie rozróżniają jeszcze wszystkich kolorów, warto kupować dla nich artykuły w kontrastowych barwach, gdyż przyciągną one uwagę malucha.

Pluszowe zabawki niemowlęce

Choć na rynku dostępnych jest wiele ciekawych zabawek dla niemowląt, ponadczasowym gadżetem pozostaje pluszowy miś. Ta zabawka jest miła w dotyku i posiada różne faktury, więc pozytywnie wpłynie na rozwój sensoryczny bobasa, a dodatkowo będzie służyć dziecku w kolejnych latach życia. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. szumisie, czyli zabawki posiadające wewnątrz mechanizm wydający dźwięki np. szum morza czy odgłos bicia serca, które uspokajają niemowlę.

Książeczki sensoryczne

Książeczki dla niemowląt są uszyte z różnokolorowych tkanin i służą wspomaganiu rozwój wzroku, dotyku i słuchu dzieci. Niektóre modele zostały wyposażone w elementy zapinane na rzepy, kieszonki czy skrytki, które dodatkowo pobudzają ciekawość niemowlęcia. Istnieją także książeczki dźwiękowe, dzięki którym maluch może usłyszeć odgłosy prezentowanych opowieści.

Zabawki stymulujące rozwój ruchu

Dla starszych niemowląt sklepy oferują gadżety zachęcające do wstawania i wykonywania pierwszych kroków. Należą do nich: kostki, sortery, piramidki czy maty edukacyjne z możliwością regulacji elementów składowych w zależności od potrzeb dziecka. Ponadto tego typu zabawki przybierają formy wzbudzające ciekawość malucha np. drewnianego zwierzątka na kółkach, którego ciągnie się za sznurek, co pomaga mu utrzymać dziecku równowagę.

Zabawki to nieodłączny element życia dziecka, dlatego należy dobierać je świadomie, by oprócz radości przyniosły maluchowi również wsparcie rozwoju.