Europejski Dzień Praw Pacjenta

18 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta. Święto to upamiętnia wprowadzenie w 2002 r. Europejskiej Karty Praw Pacjenta, zawierającej 14 praw gwarantujących wysoki poziom ochrony ludzkiego zdrowia i jest obchodzone z inicjatywy organizacji Active Citizenship Network od 2007 roku.

Europejski Dzień Praw Pacjenta to okazja do przypominania o konieczności przestrzeganiu Europejskiej Karty Praw Pacjenta, której celem jest zagwarantowanie wysokiego poziomu ludzkiego zdrowia i zapewnienia pacjentom opieki o najwyższym standardzie.

W Polsce prawa pacjenta są gwarantowane przez szereg aktów prawnych, w tym Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, jak również ustawę o ochronie zdrowia psychicznego.

Kompendium wiedzy na temat praw przysługujących polskim pacjentom można znaleźć na stronach internetowych Rzecznika Praw Pacjenta, w szczególności w zakładce Prawa Pacjenta oraz ABC Praw Pacjenta.

Inne przydatne źródła informacji to zakładka Leczenie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, czy serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent.gov.pl.

Gdy uznamy, że zostały naruszone nasze prawa związane ze świadczeniem usług medycznych, możemy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Kontakt do Rzecznika Praw Pacjenta:

 • bezpłatna infolinia 800 190 590,
 • e-mai: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • strona www: https://www.gov.pl/web/rpp/rzecznik-praw-pacjenta zakładka kontakt.

Dbając o zdrowie swoich mieszkańców Powiat Legionowski przygotował w 2023 roku następujące programy profilaktyki zdrowotnej:

 • Akcja wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego.
  Mieszkańcy w wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii.
 • Akcja wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego
  Skierowana do mężczyzn w wieku 55-69 lat. W jej ramach przeprowadzane będą konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA.
 • Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat
  Dla kobiet w wieku 25-49 lat zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne oraz instruktaż samobadania piersi.
 • Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
  Dzięki niemu dzieciom i młodzieży z naszego powiatu zapewniony zostanie bezpośredni dostęp do pomocy psychiatrycznej, organizowane będą szkolenia dla rodziców i pedagogów szkolnych oraz zorganizowana będzie grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych w zakresie wspierania rozwoju dzieci i młodzieży.

Więcej na temat programów zdrowotnych Powiatu Legionowskiego można przeczytać tutaj. Zachęcamy też do korzystania z informacji w zakładce Zdrowie na naszej witrynie internetowej.