Upadłość konsumencka w Legionowie - od czego zacząć?

Upadłość konsumencka jest skomplikowaną procedurą, nie każdy może ją ogłosić, należy spełnić kilka warunków. Jak dokładnie wygląda proces składania wniosku o upadłość konsumencką i na co trzeba zwrócić uwagę, odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Osoba, borykająca się z długami, których nie może spłacić, może ogłosić upadłość konsumencką. Zwykle przybiera ona postać sądowego harmonogramu spłaty zobowiązania lub umowy między dłużnikiem a wierzycielem. Wiele osób decyduje się na upadłość konsumencką, ponieważ ma nadzieję, że sąd całkowicie umorzy zadłużenie, jednak robi on to tylko w określonych przypadkach, nie zdarza się to zbyt często.

Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć osoba fizyczna, która nie jest w stanie spłacić swojego zadłużenia, a zaległości w spłacie zobowiązania przekraczają 3 miesiące lub jeśli wysokość zobowiązań znacznie przekracza wartość majątkową danej osoby.

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Legionowie?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej do łatwych nie należy, jakakolwiek pomyłka we wniosku może znacznie wydłużyć całe postępowanie w tej sprawie. Upadłość konsumencka z pomocą warszawskiej kancelarii będzie dobrym pomysłem, ponieważ to prawnik zadba o to, by cała procedura przeszła bezproblemowo. Z prawnikiem możemy mieć większe szanse na atrakcyjniejsze warunki spłaty zobowiązania, a nawet na całkowite umorzenie długu, wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej.

Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką w Legionowie?

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką w Legionowie nie jest tak proste, jakby się wydawało. Podanie należy złożyć w Sądzie Upadłościowym, ten jednak znajduje się w Wydziale Gospodarczym w Sądzie Rejonowym. Sąd Rejonowy w Legionowie nie posiada takiego wydziału, dlatego wnioski o upadłość konsumencką należy kierować do Sądu Rejonowego dla miasta Warszawy, przy ulicy Czerniakowskiej 100 A. Sąd Rejonowy w Warszawie zajmuje się sprawami upadłościowymi z sądów rejonowych w Legionowie, w Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Pruszkowie, Otwocku, Wołominie i w Nowym Dworze Mazowieckim.

Dokumenty potrzebne do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Do wypełnionego wniosku należy dołączyć dokumenty, które poświadczają zadłużenie, jak i te, które zaświadczają o niewypłacalności i braku możliwości spłaty zobowiązań, do wniosku należy dołączyć zatem:

  • umowy pożyczkowe,
  • nakazy spłaty,
  • wypowiedzenie umowy o pracę,
  • dokumentację medyczną,
  • pisma związane z postępowaniem egzekucyjnym.

Przed złożeniem wniosku warto udać się do prawnika, który nakieruje nas i podpowie, jakie dokumenty powinniśmy przygotować.

Prawidłowe złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest niezwykle ważne, bez tego Sąd nie przyjmie sprawy do rozpoznania. Na szczęście, w sytuacjach, w których wniosek jest niepełny lub nieprawidłowo wypełniony, jest on zwracany do ponownego uzupełnienia.