Sześć cieszących się siatkarek na boisku

Siatkarskie emocje w Ił Capital Arenie Legionowo zakończyły się dość niedawno, dlatego przyszedł czas na podsumowania dla naszych siatkarek. Zakończyły one ligowy bój na piątym miejscu, które jest jednym z najwyższych w historii klubu. Jednakże drużynie i kibicom wciąż trudno przeboleć straconą szansę na wejście do pierwszej czwórki.

Cofnij

Legionowskie siatkarki w tym sezonie rozegrały 27 meczów, z których wygrały 18, odnotowały 59 wygranych setów oraz zdobyły 2353 punktów.

Prezentujemy wywiad z prezesem klubu Konradem Ciejką udzielony portalowi legionovia.pl


Panie Prezesie, pierwszy zespół IŁ Capital Legionovii zakończył właśnie sezon. Czy piąta lokata jest dla Pana satysfakcjonująca?
Oczywiście, że po fantastycznej fazie zasadniczej, którą zakończyliśmy na czwartym miejscu, obudziły się nadzieje na lepszą pozycję. Rywalizacja ćwierćfinałowa z Grot Budowlanymi Łódź nam nie wyszła i zakończyliśmy sezon gdzie indziej, niż byśmy chcieli. Obiektywnie: to bardzo dobre miejsce i należą się gratulacje dla zespołu, niemniej, czujemy duży niedosyt.

A jak skomentuje Pan dotychczasowe wyniki grup młodzieżowych z LTS Legionovia?
Tu podstaw do optymizmu jest więcej. Co prawda odpadliśmy z rywalizacji o awans do I ligi seniorek i z Mistrzostw Polski Młodziczek, ale wciąż przed nami walka w finałach Mistrzostw Polski Juniorek i Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych. W Mistrzostwach Mazowsza sięgnęliśmy po dwa złote i jeden brązowy medal, co jest najlepszym wynikiem spośród klubów z naszego regionu.

Czy brak awansu na zaplecze TAURON Ligi zmienia coś w planach klubu?
Żałujemy, że nie udało się awansować do pierwszej ligi w tym sezonie, ale nic się nie zmienia. Organizacyjnie jesteśmy gotowi do takiego awansu, więc cierpliwie czekamy na wiadomości – w poprzednich sezonach zdarzało się, że na zaplecze TAURON Ligi awansowało więcej zespołów, niż pierwotnie planowane dwa. Teraz jesteśmy pierwszym z oczekujących. Niemniej, nawet, gdyby się nie udało tego dokonać teraz, będziemy robić wszystko, by jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której będziemy mieli ekipy w TAURON Lidze, I i II lidze seniorek. Byłaby to fantastyczna baza dla naszej akademii, gdzie utalentowane siatkarki mogłyby awansować sportowo wraz ze wzrostem swoich umiejętności.

A jak wygląda akademia od zaplecza? Jakie udogodnienia mają do dyspozycji młode siatkarki?
Bursa, w której mieszkają siatkarki, znajduje się w budynku IŁ Capital Areny Legionowo. Dzięki temu zawodniczki nie mają problemów z transportem na treningi. Siatkarki znajdują się pod stałą opieką fantastycznych trenerów siatkówki i przygotowania motorycznego, jak również fizjoterapeutek. W nowym sezonie do sztabu szkoleniowego dołączą kolejni specjaliści, projekt stale się rozwija. Mamy również ogromne wsparcie Miasta Legionowo – chodzi tu nie tylko o dotacje na działalność klubu, ale również stypendia sportowe dla naszej utalentowanej młodzieży. Wszystko to sprawia, że w Legionowie powstały wspaniałe warunki do siatkarskiego rozwoju.

Jak radzą sobie dzisiaj absolwentki LTS Legionovia z poprzednich roczników?
Bardzo wiele z nich występuje dziś w najmocniejszych klubach w Polsce! W naszym pierwszym zespole sezon 2021/22 kończą właśnie Alicja Grabka, Aleksandra Gryka, Diana Dąbrowska, Maja Szymańska, Sonia Stefanik i Gabriela Dębowska. Iga Wasilewska (Chojnacka) występuje w barwach Grupa Azoty Chemika Police, Malwina Smarzek zaś – Developresu Bella Dolina Rzeszów. W TAURON Lidze grają również: Klaudia Alagierska (ŁKS Commercecon Łódź), Adriana Adamek (UNI Opole), Zuzanna Górecka (Grot Budowlani Łódź). W lidze włoskiej możemy kibicować Monice Gałkowskiej (Bociek) i Aleksandrze Rasińskiej, zaś austriackie parkiety podbija Aleksandra Omelaniuka. Warto wspomnieć także o innych absolwentkach LTS Legionovia, które zadebiutowały w najwyższej klasie rozgrywkowej: Aleksandrze Rojeckiej i Julii Sobalskiej, która do dziś jest najmłodszą siatkarką, która zagrała w TAURON Lidze. Mam nadzieję, że nie urażę innych naszych absolwentek, które występują dziś w I i II lidze seniorek a także w ligach uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych, ale wymienianie ich zajęłoby nam dość dużo czasu (śmiech).

Jakie są dalsze plany pierwszego zespołu?
Po sezonie 2021/22 w składzie zespołu i sztabu szkoleniowego dojdzie do dużych zmian. To nie nowina, że w Legionowie siatkarki promują się i otrzymują oferty od bogatych i potężnych klubów. Pracujemy już nad budową zespołu na nowy sezon, udało się nam również pozyskać nowych partnerów biznesowych.

Jaki to będzie zespół?
IŁ Capital Legionovia Legionowo 2022/23 będzie młodym, ambitnym zespołem. Być może w składzie nie znajdziemy nazwisk zawodniczek z pierwszych stron gazet, ale pamiętajmy: to właśnie w Legionowie wiele z gwiazd polskiej siatkówki wymienionych przed chwilą wypłynęło na szerokie wody.

Wracając do akademii: w jaki sposób młodzież może trafić do LTS?
To bardzo proste. Wystarczy do nas przyjechać i zobaczyć, jak to wygląda! Korzystając z okazji serdecznie zapraszam młode siatkarki z całej Polski na otwarte treningi, które organizujemy. Można wtedy do nas przyjechać, zobaczyć, jak żyją, mieszkają i pracują przyszłe zawodniczki TAURON Ligi. Każdy ma szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i sprawdzenie się we wspólnym treningu, na którym zawsze panuje rewelacyjna, rodzinna atmosfera.