Okładka książki 'Wybierz mnie!', obok paląca się świeczka

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie po raz kolejny zrealizowała grant Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego na projekt promujący czytelnictwo. W zeszłym roku bibliotekarze utworzyli Zinotekę, a w tym udowodnili, że „Ta książka jest o Tobie!”.

Cofnij

Projekt „Ta książka jest o Tobie” realizowany był między marcem a listopadem i był to czas intensywnych działań bibliotekarzy, którzy starali się nie tylko powstrzymać młodych ludzi od odchodzenia od czytania, lecz także – przy wsparciu rodziców – pracowali nad obudzeniem w dzieciach przyjemności z czytania. Porad udzielali eksperci, na pierwszym spotkaniu pt. „Czytam dziecku, czytam z dzieckiem, czyli po co dzieciom książki?” z Małgorzatą Swędrowską, specjalizującą się w czytaniu wrażeniowym, rodzice przybyli z dziećmi, które w jego trakcie wzięły udział w warsztatach literackich. Podczas drugiego spotkania pt. „Jak czytać dzieciom i z dziećmi i dlaczego nie można sobie tego odpuścić” gościliśmy rodziców dzieci, które już potrafią czytać. Izabela Koryś z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej opowiedziała o książkach, które pomogły rozbudzić miłość do czytania, oraz o tym, jak sprawić, by dziecko czerpało przyjemność z lektury pomimo rozmaitych trudności. Obydwa spotkania były tłumaczone na polski język migowy.

Bibliotekarze przygotowali również usprawnienia w katalogu bibliotecznym online – aby ułatwić młodszym czytelnikom i ich rodzicom dobór książek na wybrane tematy, został on uzupełniony o kolekcje lokalne grupujące książki dla młodszych czytelników.

Pod koniec października Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie uruchomiła wyszukiwarkę książek dla młodzieży pod nazwą chczczytaco.pl. Strona jest skierowana głównie do osób w wieku 10-18 lat, czytelników z grup young adults i new adult, ale może być też z powodzeniem wykorzystywana przez każdego, jako narzędzie do polecania książek nastolatkom w swoim otoczeniu.

W stworzonym przez nasz zespół generatorze łączymy funkcję wyszukiwarki tytułów z rekomendacjami czytelniczymi oraz odpowiednim pozycjonowaniem książek, w oparciu o kryteria wskazane przez użytkownika. Badania wskazują, że młodzież wiedzę o tym co czytać czerpie głównie z internetu, dlatego postanowiliśmy stworzyć narzędzie, które nie tylko podsuwa użytkownikowi inspiracje czytelnicze, lecz także odsyła prosto do naszego katalogu internetowego – mówi Tomasz Talarski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.

Przy wyszukanych pozycjach można znaleźć krótki opis oraz link do książki w katalogu internetowym naszej biblioteki, tak aby można było od razu ją zarezerwować lub, jeżeli książka jest wypożyczona, ustawić się w kolejce. Każdy użytkownik będzie mógł przeglądać stronę chceczytaco.pl bez zalogowania lub założyć swoje konto, co umożliwi zapisanie list pozycji do przeczytania oraz ocenę książek. Taka wirtualna półka może stanowić dobrą bazę czytelniczą, zwłaszcza dla młodzieży, która szuka inspiracji książkowych i chce rozwijać swoje zainteresowania literackie.

Stworzenie strony było poprzedzone długimi i starannymi przygotowaniami: powstała w partnerstwie i ścisłej współpracy z jej potencjalnymi użytkownikami. Przede wszystkim musieliśmy dobrze poznać zainteresowania młodzieży, tak żeby odpowiednio dobrać książki i tematy, o których chce ona czytać. Z tego powodu od marca analizowaliśmy treści, które pojawiają się na tik toku, zarówno same filmy, jak i komentarze do nich, w których młodzież często wprost opisywała swoje ulubione tropy literackie.

W ramach projektu bibliotekarze spotkali się z uczniami pobliskich szkół: klasą 8a i 8d ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz klasą 7 i 8 ze Społecznej Szkoły Podstawowej. Podczas pierwszego etapu warsztatów, który odbył się w szkołach, chcieliśmy dowiedzieć się, jakie są zainteresowania młodzieży, jak postrzegają bibliotekę, czy chętnie czytają, itp. Podczas zajęć przedstawiliśmy uczestnikom spotkania ideę strony chceczytaco.pl; po wyjaśnieniu, jak funkcjonuje, uczniowie tworzyli skrzynkę tematów do wyszukiwarki książek. Każdą z propozycji analizowaliśmy, a wnioski od razu znalazły swoje odzwierciedlenie na stronie chceczytaco.pl. Aby ułatwić innym bibliotekarzom badanie oczekiwań czytelniczych młodzieży, na stronie internetowej biblioteki zamieszczony został scenariusz zajęć.

Następny etap był tak samo przyjemny, jak trudny: bibliotekarze przeczytali bowiem znakomitą większość z ponad 300 proponowanych w wyszukiwarce książek. Oprócz wyboru książek, kluczowe były decyzje o nazwach kategorii tematycznych w wyszukiwarce: niektóre zyskały anglojęzyczne brzmienie (np. enemies to lovers), bo testerzy wyszukiwarki uznali, że tak jest bardziej autentycznie, pewne wątki i trendy akurat w takiej formie funkcjonują w społeczności młodych czytelników. Każdy tytuł został wprowadzony ręcznie i „stematowany”, tj. określono dominujące w nim wątki.

Bibliotekarze korzystali również z codziennych doświadczeń z pracy z młodzieżą oraz statystyk wypożyczeń. Ich propozycje zostały skonfrontowane z oczekiwaniami uczniów legionowskich szkół, którzy mieli okazję przetestować stronę chceczytaco.pl podczas „szybkich randek” z książkami, a ich uwagi zostały uwzględnione podczas przygotowywania ostatecznej wersji projektu. Nasi goście tworzyli banery, które zostały rozwieszone w Legionowie przy szkołach biorących udział w działaniach jak również na udostępnionych przez SMLW ogrodzeniach na terenie miasta. A dla tych, którzy wolę formę wideo, powstały krótkie nagrania, podczas których ambasadorzy projektu wypowiadali się na tematy związane z czytelnictwem – dostępne są one na Facebooku oraz kanale YT.

Wyszukiwarka chceczytaco.pl została przygotowana w ramach projektu „Ta książka jest o Tobie!”, którego nazwa jest nieprzypadkowa. Ma bowiem na celu wspomóc młodego czytelnika w dotarciu do książek, z których bohaterami mógłby się utożsamić, współprzeżywać ich emocje oraz spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy.
Strona nie mogłaby także powstać gdyby nie zaangażowanie zespołu i wspólne przekonanie o tym, że zadbanie o potrzeby młodych czytelników musi mieć wymiar nie tylko grupowy, jak np. zorganizowanie warsztatów czy spotkań dla nastolatków. Musimy wejść do ich indywidualnych czytelniczych światów i zaznaczyć w nim obecność biblioteki. Pierwsze reakcje na tiktoku oraz Facebooku pozwalają myśleć, że trafiliśmy w ich potrzeby i upodobania. W pierwszym tygodniu od promocji strony chceczytaco.pl – konta na nim założyło ponad 130 osób, co już poczytujemy za sukces tego projektu. Co ważne, lista książek wprowadzonych do generatora będzie stale poszerzana o nowości wydawnicze.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.