Rata kredytu hipotecznego – jak ją obniżyć?

Planujesz zakup mieszkania czy domu? Jeżeli w tym celu zamierzasz skorzystać z kredytu hipotecznego, to już dziś powinieneś zastanowić się, jak możesz obniżyć ratę, którą będziesz płacić co miesiąc. Poznaj 5 sposobów, które mogą korzystnie wpłynąć na wysokość raty kredytu hipotecznego.

  1. Porównaj oferty, wybierz najkorzystniejszą

Korzystasz już z produktów bankowych, np. rachunku bankowego? W pierwszej kolejności po kredyt hipoteczny udasz się zapewne do banku, z którego usług jesteś zadowolony. Czy wiesz, że jego pracownicy wcale nie muszą mieć dla Ciebie korzystnej oferty? Jeżeli nie chcesz przepłacać, porównaj dostępne propozycje.

Dziś zestawienie ofert kredytów hipotecznych jest bardzo proste. We wstępnym wyborze pomogą Ci rankingi kredytów. Profesjonalną pomoc oferują też doradcy kredytowi – taki specjalista przygotuje dla Ciebie listę produktów kredytowych.

  1. Skorzystaj z dodatkowych produktów oferowanych przez bank

Rachunek bankowy czy karta kredytowa – to przykładowe produkty, które doradcy bankowi często proponują osobom zainteresowanym kredytem hipotecznym. Praktykowana w bankach sprzedaż cross-selling może być korzystna również dla Ciebie. Dlaczego? Z reguły to transakcja wiązana – bank w zamian obniży np. wysokość oprocentowania.

Chcesz skorzystać z zaproponowanych przez bank produktów? Upewnij się, że nie będziesz musiał za nie płacić. W przeciwnym razie oszczędności mogą być jedynie pozorne.

  1. Uzbieraj wyższy wkład własny

Aktualnie każdy bank udzielający kredytów hipotecznych wymaga od klientów wkładu własnego. Z reguły stanowi on od 10 do 30 proc. wartości nieruchomości, przy czym bardziej rygorystyczne wymagania mogą dotyczyć kredytów walutowych. Jeżeli chcesz obniżyć ratę kredytu, powinieneś zebrać jak najwyższy wkład własny. Czy wiesz, że wkład własny to nie tylko pieniądze w gotówce?

Osoby kupujące mieszkania na sprzedaż w Warszawie często podwyższają wkład własny, korzystając ze środków zgromadzonych na IKE czy IKZE. Ratę kredytu hipotecznego możesz też obniżyć, jeżeli jesteś właścicielem innej nieruchomości – może ona być dodatkowym zabezpieczeniem zaciąganego zobowiązania.

  1. Negocjuj warunki kredytu hipotecznego

Dbałeś o swoją historię kredytową? Uzbierałeś wysoki wkład własny lub posiadasz dodatkowe zabezpieczenie w postaci nieruchomości? To Twoje karty przetargowe w negocjacjach z bankiem. Z pracownikami banku nie musisz przy tym negocjować samodzielnie – możesz skorzystać z pomocy specjalisty, czyli doradcy kredytowego.

Ile możesz wynegocjować? Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Z reguły negocjacjom podlega marża banku, której wysokość jest ustalana przed podpisaniem umowy kredytowej i która jest stała przez cały okres spłacania kredytu.

  1. Zainteresuj się refinansowaniem kredytu hipotecznego

Spłacasz kredyt hipoteczny już od kilku lat? Przez ten czas na rynku kredytów hipotecznych sporo się zmieniło. To dobry moment, aby ponownie zapoznać się z ofertami banków. Jeżeli znajdziesz kredyt tańszy od tego, z którego korzystasz, będziesz mógł refinansować swoje zobowiązanie. Na czym to polega?

W uproszczeniu można powiedzieć, że refinansowanie to przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Mimo że wiąże się ono z formalnościami (podpisaniem nowej umowy) i kosztami (np. opłatami sądowymi), finalnie refinansowanie również może okazać się dobrym sposobem na obniżenie raty kredytu hipotecznego.