Niebieski napis flamastrem na szkle - autism.

Już 2 kwietnia ratusz zostanie podświetlony niebieskimi barwami. Akcja organizowana jest w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Podświetlenie budynków użyteczności publicznej jest wyrazem solidarności dla osób z tą chorobą.

Cofnij

Tego samego dnia na niebiesko podświetlone zostaną również najbardziej znane obiekty na świecie: Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, czy opera w Sydney. Jednak każdy z nas może okazać swoją solidarność dołączając do swojego ubioru, okna, samochodu lub roweru coś niebieskiego i przypomnieć o osobach dotkniętych autyzmem.

Światowy Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Choroba ta jest jednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych. Mimo lat badań nie udało się dotąd znaleźć jego jednoznacznej przyczyny. Autyści są wśród nas i zabarwiają świat na niebiesko, ich wewnętrzny świat może pozostać niepoznany, ale trudności zewnętrzne z jakimi się zmagają są bardzo namacalne.

Przeprowadzane w Polsce badania pokazują, iż Polacy wiedzą czym jest autyzm, ale niestety tylko pozornie, co może generować uprzedzenia, przekłamania, czy negatywne stereotypy. Jak pokazują statystyki, w Europie żyje ponad 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie to dotyka 1 osobę na 150. W Polsce mówi się o przypadku 1 na 300 osób.