Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legionowo

Zakup napędu optycznego – czy warto?

Napędy optyczne niegdyś były standardem, a dość często kluczowym elementem w zestawach komputerowych. Dzisiaj możliwości związane z przechowywaniem danych i wymianą informacji doprowadziły do tego, że coraz rzadziej sięga się po napęd CD, DVD lub Blu-ray. Sklep internetowy ole ole posiada w swojej ofercie szeroką gamę napędów optycznych pod adresem strony internetowej https://www.oleole.pl/napedy-optyczne.bhtml. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?

Alternatywa dla napędów optycznych

W dzisiejszych czasach napędy optyczne nie są tak popularne jak kiedyś, ponieważ coraz częściej sięga się po dyski zewnętrzne lub pendrive. Jeśli jednak dysponujemy dużą biblioteką multimediów zapisanych na płytach CD, DVD lub Blu-ray to nie pozostaje nic innego jak dokupić odpowiedni napęd optyczny. To również konieczność w przypadku jeśli system operacyjny posiadamy jedynie w wydaniu na płycie.

Rodzaj podłączenia

Niektóre napędy optyczne można podłączyć przez złącze USB, co pozwala użytkować je z komputerami lub laptopami, które nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca na montaż we wnętrzu. Są to tak zwane napędy zewnętrzne. Standardowe napędy wewnętrzne podłącza się w komputerze przez złącze SATA lub ATA. Nowe modele napędów spotkamy jednak tylko na standardowym, szybkim łączu SATA. Jeśli posiadamy laptopa i potrzebujemy skorzystać z możliwości napędu optycznego to zwykle nie pozostaje nic innego jak podłączyć tego typu urządzenie przez USB, a więc będziemy potrzebować napędu zewnętrznego. Ciekawą opcją jest napęd optyczny, które może funkcjonować jako osobne urządzenie działające przez WiFi. Jest to rozwiązanie jednak znacznie kosztowniejsze, ale również bardziej uniwersalne.

Rodzaj napędu

Najpopularniejszym rodzajem napędów optycznych są urządzenia, które pozwalają odczytywać zarówno zwykłe płyty CD, jak i DVD, do tego funkcjonują jako nagrywarka tego rodzaju płyt. W cenie nie przekraczającej 100 złotych można z łatwością znaleźć tego typu sprzęt w ofercie większości sklepów. Droższymi urządzeniami są napędy typu Blu-ray, gdzie znajdziemy zarówno urządzenia pozwalające odtwarzać tego rodzaju płyty, jak i urządzenia z funkcją nagrywania. Warto zauważyć, że standardowo napędy optyczne z funkcją Blu-ray potrafią również czytać także płyty CD oraz DVD. Zakupując więc napęd Blu-ray mamy pewność, że wciąż będziemy w stanie odtworzyć standardowe płyty DVD oraz CD. Warto jednak zwrócić uwagę, że cena tych urządzeń jest nawet trzykrotnie większa od ceny standardowych napędów CD / DVD.