Wyobraźmy sobie sytuację w której zgubiliśmy klucze do drzwi. Najbezpieczniejszą opcją jest teraz wymiana wkładki z zamka, aby móc korzystać z innego klucza. Wymiana zamka w drzwiach to opcja, którą możemy zlecić doświadczonemu ślusarzowi, ale jest to związane z dodatkowymi kosztami i niepotrzebnym kosztem zakupu całego zamka. Czy są sposoby, aby wyjąć wkładkę do zamka bez klucza? Sprawdźmy tego typu kwestię.
Nieudana próba wyjmowania wkładki z zamka
Dysponując kluczem kwestia wymiany wkładki jest bardzo prosta. Wystarczy włożyć klucz do zamka i odpowiednio przekręcić, aby móc następnie zdemontować wkładkę. Problem pojawia się jeśli nie dysponujemy kluczem. Zgubiony klucz to zdecydowany powód do tego, aby dla własnego bezpieczeństwa dokonać wymiany prostej czynności związanej z wymianą wkładki. Po zamontowaniu nowej wkładki możemy znów czuć się bezpiecznie, bo stary klucz na innej wkładce po prostu nie zadziała.
Przeczytaj także: Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach?
Jeśli spróbujemy wyjąć wkładkę bez klucz to napotkamy problem. Po odkręceniu śrub, które znajdują się na zewnętrznej części zamka oraz śruby mocującej samą wkładkę jeszcze nie będziemy w stanie jej wyjąć. Kolejną kwestią jest włożenie klucza do zamka, a następnie jego przekręcenie o 45 stopni w prawo, później o tyle samo stopni w lewo. W ten sposób następuje zwolnienie blokady i mamy możliwość prostego wyciągnięcia wkładki. Tak więc bez klucza jesteśmy w sytuacji w której zamek wciąż jest zablokowany.
Jak poradzić sobie bez klucza?
W takich przypadkach zalecane jest zamówienie usługi u profesjonalnego ślusarza, aby ograniczyć uszkodzenia samego zamka i drzwi. Należy zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniej wiertarki i wiertła się nie obędzie. Do tego celu przyda się wiedza na temat tego w jakim miejscu danego zamka znajdują się zapadki, aby następnie precyzyjnie i co bardzo ważne – w wolnym tempie rozwiercić te miejsca. Bez wątpienia jest to zadanie głównie dla specjalisty.
Wymiana wkładki
Po udanym rozwierceniu mechanizmu wkładki można następnie w prosty sposób dokonać pomiarów i dobrać nową wkładkę o identycznych wymiarach jak ta do tej pory zamontowana w zamku. Procedura montażu wkładki jest względnie prosta. Polega na wykonywaniu czynności związanych z demontażem wkładki, ale w odwrotnej kolejności. W tym przypadku jednak posiadamy klucz z nową wkładką, więc nie będzie problemu, aby na ostatnim etapie przekręcić go o 45 stopni, a następnie zakręcić śruby mocujące. Tego typu zadanie sprawnie jest w stanie wykonać również doświadczony specjalista-ślusarz.