Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legionowo

Policyjny dozór, nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych to środki zapobiegawcze, które zastosował prokurator wobec 52-latka. Mężczyzna został zatrzymany przez podczas interwencji domowej, którą kilka dni temu zgłosiła jego żona . Mieszkańcowi powiatu legionowskiego przedstawiono zarzut znęcania się nad rodziną. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Jabłonny zostali skierowani na interwencję dotyczącą przemocy w rodzinie. Jak ustalili mundurowi 52-letni mężczyzna od dwóch lat, podczas awantur domowych stosował przemoc wobec najbliższych. Popychał, szarpał za ubranie, ubliżał oraz wypędzał członków rodziny z wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego. Mieszkaniec powiatu legionowskiego został zatrzymany przez mundurowych i trafił do policyjnego aresztu. W momencie zatrzymania był nietrzeźwy, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Zebrany przez dochodzeniowców materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu zarzutu fizycznego i psychicznego znęcania się nad najbliższymi. Prokurator przychylił się do wniosku funkcjonariuszy i zdecydował o zastosowaniu wobec 52-latka środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, zobowiązując go do stawiennictwa w wyznaczone dni w jednostce Policji, nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych.

Policjanci apelują! 

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. 

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie. 

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej. 

podkom. Justyna Stopińska