Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legionowo

Na zdjęciu portfel w tylnej klapie spodni

Policjanci z Legionowa w ostatnim czasie otrzymali cztery informacje o kradzieżach kieszonkowych. Wszystkie te sytuacje miały na targowisku miejskim. Tłok w sklepach, na targowiskach, centrach handlowych, przystankach autobusowych oraz dworcach kolejowych, mogą próbować wykorzystać przestępcy. Dlatego policjanci apelują o czujność i ostrożność.

Cofnij

Pamiętajmy, że tłok w sklepach, centrach handlowych, na targowiskach, zatłoczonych przystankach oraz dworcach mogą próbować wykorzystać kieszonkowcy.

Czasem wystarczy moment nieuwagi, by stracić to co mamy przy sobie.

Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy dokumentów. Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach.

Aby nie paść ofiarą kieszonkowców:

  1. nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy, zbędnych kart kredytowych, dokumentów oraz przedmiotów wartościowych. Jeżeli już musimy je wziąć, to trzymajmy je w zapiętych wewnętrznych kieszeniach kurtki,
  2. niezbędną gotówkę podzielmy na mniejsze kwoty i schowajmy je w kilku miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
  3. trzymajmy torbę lub saszetkę przed sobą, zawsze zapiętą, w taki sposób aby cały czas była pod naszą kontrolą,
  4. nie nośmy rzeczy wartościowych i portfela w reklamówkach, w tylnej kieszeni spodni i w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki,
  5. przechowujmy klucze do mieszkania w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie, zanim zdążymy zareagować,
  6. nawet na chwilę nie pozostawiajmy bez opieki torby oraz wierzchnich ubrań,
  7. bądźmy czujni, interesujmy się tym co się wokół nas dzieje. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież,
  8. nie pozostawiajmy w pojeździe przedmiotów wartościowych: nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek itp. samochód warto zaparkować w miejscu widocznym i oświetlonym.

Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed staniem się ofiarą przestępstwa jesteśmy my sami, nasza wyobraźnia i świadomość ewentualnego zagrożenia. Zawsze, gdy mamy podejrzenia i obawy o nasze bezpieczeństwo powinniśmy o tym natychmiast powiadomić Policję.

/KPP Legionowo/