Podział kominków ze względu na źródło energii

Osoby decydujące się na kominek szukają niepowtarzalnego wystroju oraz skuteczne i ekonomiczne źródło energii. Jaki kominek wybrać? W niniejszym artykule omówimy podział kominków ze względu na źródło energii i mówimy kwestie takie jak koszty instalacyjne, koszty eksploatacyjne i komfort obsługi.

Kominki elektryczne

Pierwszym rodzajem kominka, który przedstawimy to kominek elektryczny. Energia elektryczna jest najdroższym źródłem energii. Dlatego też ten kominek charakteryzuje się najwyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Kominek ten jest dość łatwy w obsłudze i łatwo wyregulować w nim moc. Typoszeregi przyjmują tutaj wartości 1,5 - 4kW. Dla niektórych osób minusem może być brak dymu, brak widoku żarzących się polan. Nie ma także odgłosu trzaskających iskier. Lecz to co dla innych jest wadą dla innych może być zaletą. Nie każdy lubi zapach dymu czy konieczność przygotowywania paliwa. Świetny jest np. ten nowoczesny kominek Wrocław.

Kominki gazowe

W przypadku kominków gazowych koszty eksploatacyjne zależą od wysokości cen gazu. Tak jak w przypadku kominków elektrycznych obsługa jest bardzo łatwa i regulowanie mocy także. Służy do tego pilot. Aby włączyć kominek wystarczy wcisnąć tylko jeden przycisk. W tym przypadku także nie trzeba poświęcać czasu na zdobycie i składowanie paliwa. Nie trzeba go też jakoś intensywnie czyścić. Jest to chyba najczęściej kupowany rodzaj kominka. Wadą takiego kominka może być konieczność częstego sprawdzania przewodów, aby nie wydzielił się czad. Kolejną wadą mogą być koszty instalacyjne, szczególnie jeśli do pomieszczenia, w którym chcemy zamontować kominek nie ma instalacji gazowej i trzeba ja dorobić. Niektórzy uważają, że ten rodzaj kominków jest niebezpieczny, ale to nie prawda. Nowoczesne kominki mają systemy kontrolujące bezpieczeństwo i odcinają gaz jeśli płomień zgaśnie lub jeśli nie ma ciągu w szybie odprowadzającym spaliny.

Kominki na paliwo stałe

Kominek opalany drewnem charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Jednak obsługa jest trochę trudniejsza od pozostałych kominków. Trzeba także poświęcać więcej czasu na ten rodzaj kominka. Opał należy sobie zawsze samemu zamówić. Należy także je przygotować, znaleźć miejsce na jego składowanie (najlepiej suche z jak najmniejszą ilością wilgoci w powietrzu). Niewygodne też może być dla niektórych osób konieczność rozpalania w piecu (nie ma możliwości robienia tego za pomocą jednego przycisku). Konieczne jest także dokładanie drewna, aby nie wygasło w piecu. Takie czynności wymagają czasu i poświęcenia, aby uzyskać niepowtarzalną atmosferę. Ten rodzaj kominka jest dedykowany dla osób ceniących sobie spotkania z rodziną lub znajomymi w ciekawej atmosferze i czuje satysfakcję z całych tych przygotowań. Ten rodzaj kominka może osiągnąć także duże wartości mocy, bo aż ponad 30 kW. Zaletą jest także długie trzymanie ciepła. Może on służyć do ogrzewania całego domu. Najczęściej jest stosowany w domach jednorodzinnych. Taki kominek musi mieć dostęp do szybu kominowego. Aby wybudować taki kominek trzeba mieć zgodę kominiarza oraz administracja budynku jeśli chcemy go zbudować w domu wielorodzinnym lub jakiejś starej kamienicy.