Pozyskiwanie propolisu

Doktorantka ze szkoły SGGW Warszawa Wydział Nauk o żywności Katedra Biotechnologii, mikrobiologii i oceny żywności Katarzyna Pobiega zwróciła się do Urzędu Miasta Legionowa z prośbą o możliwość pozyskania do celów badawczych propolisu z miejskiej pasieki. Pod prośbą doktorantki podpisała się Kierownik Katedry prof. dr hab. Małgorzata Gniewosz.

Cofnij

We wtorek 9 lipca w ratuszu spotkali się przedstawiciele Urzędu Miasta Legionowo, Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych oraz prezes Stowarzyszenia Nasze Pszczoły. Celem tego projektu jest badanie aktywności biologicznej propolisu poprzez ocenę właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwutleniających. Propolis do badań będzie pochodził z różnych miejskich pasiek, w tym z pasieki znajdującej się na dachu Urzędu Miasta Legionowo.

Propolis jest substancją żywiczną, o różnej barwie (zielonej, czerwonej, złocistej i brązowej) zbieraną i przetwarzaną przez pszczoły miodne, z liści, pąków kwiatowych, łodyg i pęknięć w korze wielu gatunków drzew, m.in. topoli, olchy i brzozy. Pszczoły transportują ten materiał do ula i mieszają z woskiem pszczelim, dzięki czemu powstaje silnie przylepna substancja. Propolis jest rozpoznawany na całym świecie jako naturalny produkt, który w ostatnich dziesięcioleciach zyskał szeroką akceptację ludzi z wielu krajów do stosowania jako suplement diety poprawiający stan zdrowia i zapobiegający chorobom. Prozdrowotne właściwości propolisu wynikają z jego składu chemicznego, który warunkuje jego wszechstronne działanie farmakologiczne, w tym właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i cytostatyczne. Bogactwo bioaktywnych składników determinuje jego zastosowanie w medycynie i stomatologii, a także przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz żywnościowym. Jednym z ważniejszych zastosowań propolisu w żywności jest użycie go jako naturalnego środka konserwującego. Ostatnio konsumenci uważają, że naturalne konserwanty są lepsze i bezpieczniejsze niż syntetyczne, którym przypisuje się cechy rakotwórcze, a także cechę toksyczności resztkowej.