Akumulatorowe myjki do okien – sposób na czyste okna!

Mycie okien to utrapienie wielu osób, ponieważ często kojarzy się z mozolną pracą, która ostatecznie i tak kończy się smugami i brzydkimi zaciekami na szybach. Czy istnieją skuteczne sposoby na czyste okna? Okazuje się, że tak, a jednym z nich mogą być akumulatorowe myjki do okien. Co to za urządzenia i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Mycie okien bez smug? To możliwe!

Największym problemem przy myciu okien bardzo często są nieestetyczne smugi. Niekiedy w czasie mycia szyb w południe w ogóle ich nie widać. Jednak z czasem uwidaczniają się, gdy tylko słońce zaświeci pod innym kątem. Czy możemy coś z tym zrobić? Okazuje się, że tak. Przede wszystkim powinniśmy właśnie unikać mycia okien w pełnym słońcu. To ono daje złudne wrażenie, że szyby są czyste. Ponadto promienie słoneczne mogą sprawić, że okna będą szybciej schły, co także może sprzyjać smugom. Kiedy więc najlepiej myć okna? O świcie, wczesnym rankiem albo późnym popołudniem.

Kolejną pomocną radą na mycie okien bez smug jest odpowiednie ich mycie. Być może nie każdy wie, że detergent powinno się rozprowadzać okrężnymi ruchami od góry do dołu okna? Na odwrót jednak wyciera się okna – od dołu do góry. Dzięki temu możemy uniknąć plam i zacieków.

Czym myć okna bez smug? Zwykłą ścierką, ręcznikami papierowymi, a może gąbką? Najlepiej wybierać specjalne ściereczki z mikrofibry. Dobry efekt możemy uzyskać także z bawełnianymi lub flanelowymi szmatkami. Sprawdzić się mogą tu dobrze nam znane pieluchy tetrowe. Ważne bowiem, by nie pozostawiały one włókien na szybie.

Oczywiście istotne będą również środki do mycia okien. Możemy skorzystać z gotowych produktów, stworzonych specjalnie do mycia szyb i szklanych powierzchni. Jeśli jednak nie chcemy kupować kolejnych, dodatkowych preparatów, dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Dla fanów domowych sposobów polecamy ocet rozmieszany z wodą w proporcji 1:5. Wystarczy spryskać nim okna i wytrzeć do sucha.

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, możemy sięgnąć po cięższy kaliber, czyli specjalne myjki do okien.

Myjki do okien – co to za urządzenia?

Myjki do okien to najczęściej akumulatorowe urządzenia, które w znaczący sposób ułatwiają czyszczenie okien i pozostawiają je bez smug. Wszystko to zasługa dwóch końcówek. Jedna z nich wyposażona jest w ściereczkę, którą wstępnie czyścimy okno. Następnie wykorzystujemy drugą końcówkę, tzw. ściągaczkę, której zadaniem jest usunięcie wody z szyby. Cały proces trwa naprawdę krótko i pozwala w łatwy i szybki sposób umyć okna – bez pozostawiania smug i zacieków. Co więcej, nie musimy co chwilę wymieniać czy płukać ściereczki, ponieważ sama pobiera czystą wodę ze zbiornika, a brudną odprowadza do specjalnego pojemnika.

Warto wiedzieć, że myjki do okien sprawdzą się do czyszczenia także innych powierzchni, takich jak lustra, kabiny prysznicowe czy nawet płyty indukcyjne. Ze względu na to, że umożliwiają mycie zarówno w pionie, jak i poziomie czy nawet w odwróconej pozycji, to łatwiej będzie nam umyć nimi także płyty kuchenne czy szklane stoły.

Zaletą myjek jest także fakt, że nie wymagają podłączenia do prądu, co z pewnością wpływa na wygodę użytkowania. Pełne naładowanie akumulatora pozwala na ok. pół godziny mycia okna. Będziemy więc mogli jednorazowo umyć kilka par, a gdy dokupimy drugi akumulator – na spokojnie w jednej „turze” wyczyścimy wszystkie okna w domu.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele skutecznych sposobów na mycie okien bez smug. Jeśli będziemy korzystać z powyższych porad albo sięgniemy po specjalistyczne urządzenia, szanse na powodzenie są dużo większe. Może się okazać, że czyszczenie szyb w końcu będzie dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.