Fotografia: ludzie siedzący na widowni w Arenie Legionowo.

Przedstawiamy rozmowę z Michałem Kobrzyńskim kierownikiem Areny Legionowo, która 28 września, gości znamienite osoby ze sfery sportu podczas Europejskiego Forum Regionalnego Sportu.

Cofnij

Redakcja: Witam serdecznie.

Michał Kobrzyński: Dzień Dobry.

Red.: Jest nam niezmiernie miło, że możemy porozmawiać w przeddzień Forum, kiedy to znawcy lokalnego sportu będą się mogli spotkać w legionowskiej Arenie. Jakie inicjatywy i programy wspierania lokalnego sportu są prowadzone w Arenie Legionowo?

M.K: Arena Legionowo to nie tylko komórka organizacyjna urzędu, czy budynek w którym odbywają się wydarzenia. To przede wszystkim pasja do sportu, którą każdego dnia staramy się zarazić kolejne osoby, kolejnych mieszkańców. Dlatego też podejmowane przez nas działania nie kończą się tylko i wyłącznie na wspieraniu klubów, czy profesjonalnych sportowców. A te skierowane są praktycznie dla każdego, bo nasze programy dotyczą między innymi rozgrywek w piłkę nożną dla dzieci ale również i seniorskich, organizowane są igrzyska międzyszkolne dla dzieci w wieku szkolnym ale również młodzieży. Powstają wydarzenia międzypokoleniowe oraz te dotyczące mniej popularnych sportów niż piłka nożna, siatkówka, czy koszykówka, czyli choćby squash, badminton i tenis.

Red.:Jakie plany rozwoju infrastruktury sportowej są obecnie realizowane lub planowane w przyszłości?

M.K: Budynek Areny Legionowo jest już nastolatkiem. Został wybudowany ponad 10 lat temu, jako nowoczesny i w pełni przystosowany do różnorodnych sportów oraz potrzeb mieszkańców. Obecnie potrzebuje przede wszystkim podtrzymywania jego wysokich standardów z momentu oddania do użytkowania. I to staramy się realizować przede wszystkim. Dodatkowo niedawno udało się grupie wnioskodawców w ramach Budżetu Obywatelskiego zapewnić nowe wyposażenie Areny Legionowo w ekran ledowy, czyli inwestycję która zostania wykonana w przyszłym roku. Podniesie ona standardy odbywających się na terenie hali wydarzeń sportowych i kulturalnych na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy oraz odwiedzający ją goście. Dodatkowo cały czas staramy się dbać o zespoły które bezpośrednio promują miasto, dlatego dostosujemy do najwyższych wymogów parkiet, który przejdzie kilka drobnych korekt.

Red.:W jaki sposób współpracujecie z lokalnymi szkołami, klubami sportowymi lub innymi instytucjami, aby promować aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży?

M.K: Rozwój sportu lokalnego to przede wszystkim praca u podstaw. Dzieci i młodzież, które złapią przysłowiowego „bakcyla” do sportu w jak najmłodszym wieku będą go przekazywać kolejnym osobom. Dlatego też w podejmowanych działaniach nie jesteśmy jednowymiarowi. Prowadzimy otwarte turnieje sportowe, które umożliwiają na sprawdzenie się w rywalizacji pomiędzy rówieśnikami, co zawsze wzbudza emocje. Współorganizujemy albo organizujemy wiele wydarzeń międzypokoleniowych jak chociażby rodzinne turnieje szachowe, piłki nożnej, gry terenowe, czy też biegi przełajowe. Nie zapominamy również o dedykowanych specjalnie do seniorów zajęciach czyli: nordic walkingu, tabaty oraz jogi.

Red.:Jakie jeszcze inicjatywy podejmujecie, aby w lokalny sport włączało się coraz więcej osób?

M.K:Nie możemy zapominać o osobach niepełnosprawnych. Bardzo często w sferze lokalnej, regionalnej nam to ucieka. Arena Legionowo jest przygotowana pod kątem korzystania z niej osób niepełnosprawnych, ale to chyba element, który obecnie powinien być spełniony już wszędzie. Wyjątkowym zaś działaniem jest nasze włączenie się i współorganizacja paraolimpiady dla osób z niepełnosprawnościami. To zawody, które nie tylko wzbudzają ogromne emocje ale również pokazują jaka pasja i moc drzemie w takich osobach. Wielu osobom nie trzeba tego przypominać, wystarczy jedynie wspierać osoby niepełnosprawne w tym aby swoimi przeżyciami dzieliły się z innymi. Tak jak choćby legionowski paraolimpijczyk Kamil Otowski, który o swojej przygodzie ze sportem opowiada w naszych szkołach.

Red.: Jak ważne jest/może się okazać odbywające się Europejskie Forum Regionalnego Sportu?

M.K: Rzadko zdarza się, aby w jednym miejscu spotkało się tak wiele osób sportu, które z ogromną chęcią podzielą się swoimi pomysłami, doświadczeniem i pasją. To będzie niezwykły dzień z którego postaramy się wszyscy zyskać jak najwięcej. Możliwe, że poskutkują one nowymi inicjatywami i wydarzeniami sportowymi, które być może już wkrótce pojawią się w naszym mieście. Mam nadzieję, że tego typu wydarzeń w naszym mieście będziemy gościć coraz więcej.

Red.: Dziękujemy za rozmowę.