53-letni legionowianin został zatrzymany przez dzielnicowych po tym, jak kolejny raz wszczął awanturę w domu i znęcał się nad schorowaną matką. Na podstawie zebranego materiału dowodowego prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru, zakazu zbliżania się do matki, a także nakazu opuszczenia wspólnego mieszkania. Za znęcanie się nad osobą najbliższą grozi mu teraz kara do nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

O agresywnym zachowaniu 53-latka zawiadomiła policjantów sama pokrzywdzona. Kobieta zadzwoniła na numer alarmowy i poinformowała, że jej syn wszczął kolejną awanturę, znajduje się pod wpływem alkoholu i jest bardzo agresywny. Dzielnicowi, którzy pojechali na miejsce zdarzenia potwierdzili, że mężczyzna jest nietrzeźwy, badanie alkomatem wskazał ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Z relacji pokrzywdzonej kobiety wynikało, że dziś wróciła ze szpitala, a syn wszczął kolejną awanturę wyzywając ją słowami wulgarnymi. Padły również groźby pozbawienia życia i zdrowia. Podczas poprzednich awantur dochodziło także do przemocy fizycznej wobec pokrzywdzonej.  

53-letni agresor  został zatrzymany przez dzielnicowych i przewieziony do legionowskiej komendy, a noc spędził w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze pracujący nad tą sprawą przyjęli zawiadomienie od pokrzywdzonej. Na podstawie zebranego przez śledczych materiału dowodowego prokurator prowadzący śledztwo przedstawił mężczyźnie zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan zdrowia. Zapadła również decyzja o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania.

Za znęcanie się nad osobą najbliższą nieporadną ze względu na wiek czy stan zdrowia kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawiania wolności.

Sprawa ma charakter śledztwa i prowadzona jest przez Prokuraturę Rejonową w Legionowie.

Przypominamy!
Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, wieku, płci, wykształcenia. Może przybierać formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz ekonomicznej. Wszystkie te formy mogą występować jednocześnie albo niezależnie od siebie.


APELUJEMY!
Nie toleruj!
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj!
Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, postanawia targnąć się na własne życie.

Powiadom!
Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej - nie zwlekaj z pomocą. To osoby, które wiedzą, jak pomóc. Pamiętaj, że jeśli nie reagujesz to... akceptujesz.

kom. Justyna Stopińska