Rodzaje tkanin i sposoby ich pielęgnacji

Bawełna, len, poliester – każdy z nas zna te tkaniny i potrafi je rozpoznać. Ale czym jest lyocell lub acetat? Gubisz się w tych nazwach? Jaka jest różnica między tkaninami naturalnymi a sztucznymi? Jak je prać i pielęgnować? Poniżej przewodnik o podstawowych rodzajach tkanin, z których najczęściej są produkowane nasze ubrania, aby zapewnić im optymalne warunki użytkowania.

Tkaniny naturalne

Materiały naturalne dzielimy na dwa rodzaje ze względu na pochodzenie:
- Tkaniny pochodzenia roślinnego: bawełna, len.
- Tkaniny pochodzenia zwierzęcego: wełna, jedwab, skóra.

Najbardziej znanym i popularnym materiałem naturalnym jest bawełna. Aktualnie jej krzewy są hodowane praktycznie na wszystkich kontynentach. Ważna zaletą bawełny jest jej wytrzymałość i trwałość. W zależności od grubości i splotu włókien tkanina ta może chłodzić i dawać delikatną ochronę przed słońcem lub ogrzewać a jednocześnie umożliwiać oddychanie skóry, co przekłada się na wysoki komfort noszenia. Bawełna jest łagodna w dotyku i miękka, a przez to ubrania z tej tkaniny łatwo dopasowują się do ciała i nadają się do noszenia w zwykłych sytuacjach dnia codziennego jak i na bardziej eleganckie wydarzenia.

Kolejnym znanym materiałem surowcowym jest len. On także daje ochronę przed zimnem skórze, a jednocześnie pozwala na oddychanie i unikanie pocenia. Jedyna wada to taka, że jest bardziej sztywny niż bawełna, a przez to może być nieco mniej przyjemny w noszeniu bezpośrednio na skórę. Co więcej, może czasem drapać.

Ważną zaletą ubrań z włókien naturalnych jest ich łatwa pielęgnacja. Mogą być one śmiało prane w pralkach automatycznych, w temperaturze 40-60 stopni. Po praniu i wysuszeniu wystarczy je wyprasować. Sprawdzając ranking żelazek z generatorem pary możesz szybko przekonać się które urządzenie będzie najbardziej odpowiednie do bezpiecznego, dopasowanego prasowania materiałów.

Tkaniny sztuczne

Materiały sztuczne to tkaniny wytwarzanie w laboratorium, chociaż bazą do ich produkcji mogą być składniki występujące w naturze, na przykład celuloza drzewna, z której tworzona jest wiskoza. Wiskoza jest materiałem bardzo przyjemnym w dotyku i łagodnym dla skóry. Nosząc ubrania z wiskozy, nie zgrzejemy się za bardzo ani nie spocimy się, ponieważ jej włókna przepuszczają powietrze. Świetnie wyglądają letnie sukienki zrobione z tego materiału, bo ładnie opływają ciało. Niestety z drugiej strony jest ona podatna na rozciąganie i odkształcanie.

Tkaniny syntetyczne

Przykładem tkaniny syntetycznej jest poliester, który powstaje z pochodnej ropy naftowej. Jest to materiał szeroko dostępny i tani w produkcji. Niestety dla naszej skóry na sporo negatywnych efektów. Nie przepuszcza on powietrza, co może powodować zwiększone pocenie się i dyskomfort podczas noszenia ubrań. Również podczas prasowania jest niezwykle wrażliwy. Warto korzystać z generatora pary, aby niechcący nie przypalić i nie zniszczyć jego struktury.