Stoiska promocyjne w ramach Legionowskiego Dnia Walki z Cukrzycą
W Legionowie jest ponad 12 000 osób, które leczą się na cukrzycę lub insulinooporność w legionowskich podmiotach leczniczych. Stąd też pomysł na organizację Legionowskiego Dnia Walki z Cukrzycą w legionowskich placówkach oświatowych oraz ratuszu.

W poniedziałek 14 listopada od godziny 9:00 aż do 20:00 w miejskim ratuszu odbywało się szereg wydarzeń, których celem było zaznajomienie legionowian z najnowszymi badaniami dotyczącymi cukrzycy typu 1 i 2. Od godz. 9:00 w ratuszu można było sprawdzić pomiar cukru za pomocą glukometru i skonsultować z lekarzem chorób wewnętrznych wynik badania, sprawdzić ciśnienie oraz wykonać diagnostykę niedokrwienia kończyn dolnych. Z badania pomiaru cukru za pomocą glukometru w godz. 9:00-11:00 skorzystało 52 osoby (Przychodnia Lekarska Puls), a w godz. 11:00-13:00 skorzystało 80 osób (Przychodnia Zdrowie – Legionowo).

Specjaliści w zakresie diagnozy i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań z Kliniki Leczenia Ran PODOS w Legionowie wykonali chętnym diagnostykę niedokrwienia kończyn dolnych (pomiary kostka-ramię (badanie screeningowe w diagnostyce niedokrwienia kończyn dolnych, pacjenci otrzymali wydruk z wynikiem). Z diagnostyki niedokrwienia kończyn dolnych skorzystało 59 osób. Ponadto duża grupa miała niedostateczne wyrównane nadciśnienie tętnicze.

Od 16:00 mieszkańcy mogli także otrzymać kupon na bezpłatne badanie - profil krzywej cukrowej - przy stoisku UltraMedica Centrum Zdrowia Kobiety 24 osoby skorzystały z tego zaproszenia.

Od rana mieszkańcy mogli skorzystać z zakupu ekologicznych produktów na Eko kiermaszu m.in. chleby na zakwasie z mąk ekologicznych z pradawnych odmian zbóż, sery kozie, produkty ze sklepu ekologicznego dla diabetyków, naturalne oleje nierafinowane.

W godzinach 9:00-15:00 odwiedzający ratusz mieli możliwość wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ i potwierdzić profil zaufany, po złożonym wcześniej wniosku. Jak potwierdza Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, ponad 60 osób skorzystało z tej możliwości, a 8 osób zostało poinformowanych o zaletach IKP. 7 klientom wyjaśniono sytuację ubezpieczeniową, 11 klientów otrzymało informację o uzdrowiskach, 12 osób poinformowano o programie profilaktyka 40 plus, a 48 klientów poinformowano o programach profilaktycznych i ich realizatorach.

W tym dniu mieszkańcy uczestniczyli w debatach i wykładach lekarzy i specjalistów Kliniki Leczenia Ran Podos w Legionowie. O nowoczesnym leczeniu cukrzycy mówił dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki. Temat diety w cukrzycy podjęła Agata Sieczkowska, o fizjoterapii i aktywności w cukrzycy oraz jej powikłaniach uczył dr n kul. fiz. Piotr Czyżewski, natomiast temat współczesnych możliwości leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej omawiał lek. Marcin Malka.

O godz. mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w debacie „Modyfikacja stylu życia w cukrzycy” z lek. Marcinem Malką, dr. n. kul. fiz. Piotrem Czyżewskim, Agatą Sieczkowską, Karoliną Gromek oraz Agatą i Michałem Brodzik, właścicielami Legionowskiej piekarni "Brodzik Naturalnie", która znalazła się pośród najbardziej prestiżowych cukierni na świecie w ramach rankingu La Liste 2022.

Zaś wieczorem na koniec dnia o godz. 18:30 sala widowiskowa zapełniła się gośćmi, którzy przyszli na spotkanie z Katarzyną Bosacką, dziennikarką, autorką programów telewizyjnych i edukacyjnych, specjalistką od zakupów spożywczych. Niezwykle interesujący wykład na temat jakości produktów, które na co dzień kupujemy i które znacząco wpływają na nasze zdrowie, cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania. Zachęcamy do odwiedzenia miejskiego profilu na FB, gdzie udostępniony jest szereg zdjęć obrazujących podejmowane działania w ramach Legionowskiego Dnia Walki z Cukrzycą.