Dozór policyjny to wolnościowy, nie izolacyjny środek zapobiegawczy, gdzie podejrzany pozostający na wolności, zobowiązany jest do wypełniania nałożonych na niego obowiązków. Ma on na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego przez ograniczenie swobody, polegającej na systematycznym kontrolowaniu i pozostawieniu podejrzanego do dyspozycji sądu lub prokuratury. Taki właśnie środek zapobiegawczy zastosowała miejscowa prokuratura wobec 35- latka podejrzanego o przestępstwo znęcania się nad byłą partnerką. Mężczyzna ma również zakaz zbliżania i kontaktowania się z kobietą.

35-latek został zatrzymany w piątek podczas domowej interwencji, w jednym z mieszkań znajdujących się na terenie Legionowa. Policjanci ustalili, że zatrzymany mężczyzna, w okresie przez blisko dwa lata, znajdując się w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe podczas których wyzywał partnerkę słowami wulgarnymi, poniżał ją, krytykował, szarpał, popychał i bił rękoma po głowie i różnych częściach ciała. W dniu interwencji mężczyzna również zachowywał się agresywnie wobec pokrzywdzonej, dodatkowo zniszczył jej telefon. W momencie zatrzymania był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Dzięki zaangażowaniu legionowskich śledczych podejrzany o znęcanie się nad kobietą został skutecznie odizolowany od rodziny. Na wniosek śledczych, prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzoną. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia.

Czynności w tej sprawie prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legionowie

Kolejny raz przypominamy, że przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciw członkowi rodziny naruszające jego prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne, a także materialne. Nadal jednak znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej.

kom. Justyna Stopińska