Jakie programy wykorzystuje się do testowania oprogramowania?

Teraz, żeby uruchomić stronę bądź nową aplikację, niezbędne jest sprawdzenie jej przez testera oprogramowania. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko działa tak, jak trzeba. Testowanie oprogramowań przed ich wypuszczeniem pozwala zredukować problemy związane z UX. Z jakich programów korzystają testerzy oprogramowań?

Kim jest tester oprogramowania?

Tester jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy dany system lub oprogramowanie działa poprawnie. Żeby się tego dowiedzieć, należy przeprowadzić testy funkcjonalne, które pozwolą wykryć ewentualne błędy w oprogramowaniu. Tester aplikacji musi je wychwycić i złożyć w raporcie dla deweloperów oprogramowania.

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Jednym z głównych zadań testera oprogramowania jest sprawdzenie, czy dana aplikacja, strona internetowa działa poprawnie. Często jest też odpowiedzialny za bezpieczeństwo, musi chronić oprogramowanie przed usterkami bądź niespodziewanymi atakami hakerskimi. Testerzy są niezwykle potrzebni przy każdorazowej aktualizacji aplikacji bądź oprogramowania, zanim nowa aktualizacja systemu wyjdzie w świat, najpierw trzeba ją sprawdzić, czy działa poprawnie.

Wiele sytuacji może się zdarzyć, strona może nie reagować tak, jak założono, do tego są potrzebni testerzy, by zażegnali pomyłki, zanim produkt trafi w ręce klienta. A gdzie ich szukać? Testowanie oprogramowania zleć w Warszawie, np. ITtouch.pl, grupa specjalistów od programowania dołoży wszelkich starań, by produkt został odpowiednio przetestowany.

Z jakich programów korzystają testerzy oprogramowań?

Praca testera może się różnić w zależności od testowanego produktu. Będzie wyglądać inaczej, jeśli tester musi sprawdzić działanie pralki, aplikacji na telefon czy strony internetowej wyświetlanej na laptopie. Jednak przy testowaniu oprogramowań, część narzędzi będzie podobna.

Bugzzilla

To narzędzie do zarządzania błędami pozwala kontrolować, czy zostały one naprawione, jakich wymagają narzędzia. To program open source, co znaczy, że każdy może go pobrać. Oprogramowanie zostało stworzone przez Fundację Mozilla i jest wykorzystywane w celach prywatnych, jak i komercyjnych.

LOGalyze

Testerom jest też potrzebne narzędzie do zbierania i przetwarzania informacji o wykonywanych ruchach. Log to tekstowy zapis ruchów wykonywanych podczas użytkowania z aplikacji. Umiejętność czytania logów może okazać się pomocna przy rozwiązywaniu problemów z oprogramowaniem, pozwoli na szybkie znalezienie przyczyny błędu.

dbWatch

Każdy zespół, który odpowiedzialny jest za testowanie aplikacji, musi posiadać swoją bazę danych. dbWatch to aplikacja, w której można zbierać i gromadzić dane związane z oprogramowaniem, pozwala na przesyłanie zapytań między testerem a deweloperem. Oprogramowanie działa na większości platform i jest powszechnie stosowane przez środowisko informatyczne.

AppDynamics

Przy testowaniu oprogramowania przydatny może okazać się analizator wydajności, który na bieżąco będzie pokazywał poziom obciążenia procesora. Takie analizatory wydajności służą też do oceny jakości strony internetowej, tester może sprawdzić, czy strona internetowa działa płynnie, czy czas reakcji nie jest zbyt długi.

Wyżej wymienione aplikacje należą do jednych z popularniejszych. Zawodowi testerzy mogą korzystać także z innych narzędzi, część z nich może nawet korzystać ze specjalnie przygotowanych przez firmę skryptów.