Jak starać się o dotacje na system rekuperacji?

System mechanicznej wentylacji, inaczej rekuperacja, z roku na rok zyskuje na swojej popularności. Przez coraz bardziej zanieczyszczone środowisko i powietrze, pragniemy oddychać tym świeżym, spędzając wspólnie czas z rodziną w domowym zaciszu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewnia nam lepsze samopoczucie i zdrowie. Zaś w sezonie grzewczym dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, możesz zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania! Czyż nie jest to kuszące? Montaż rekuperacji niestety jest drogi, ale istnieje możliwość otrzymania dofinansowania. Program nazywa się “Czyste Powietrze” i możemy otrzymać aż do 9000 zł zwrotu kosztów. Dla kogo jest ten program? Dla jakiego typu rekuperatorów jest on skierowany? Na to i wiele innych odpowiemy w dzisiejszym artykule. Życzymy miłej lektury.

Jak działa program “Czyste Powietrze”?

W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie do wymiany przestarzałych technologicznie i nieefektywnych systemów grzewczych na nowoczesne. Te są bardziej efektywne i spełniają wszelkie niezbędne normy. To dofinansowanie obejmuje również wymianę drzwi, okien i bramy garażowej. Jednak jej głównym celem jest możliwość uzyskania dofinansowania do wymiany instalacji wentylacyjnej i przeprowadzić montaż systemu rekuperacyjnego z odzyskiem ciepła. Jednak warto zaznaczyć, że program kierowany jest do istniejących już budynków. Dofinansowania nie otrzymamy jeśli posiadamy nowo powstający budynek.

Jeśli poszukujesz profesjonalnej i doświadczonej ekipy zajmującej się montażem rekuperacji, to koniecznie odwiedź Ventido - Hurtownia wentylacji i rekuperacji

Jakie rekuperatory kwalifikują się do otrzymania dotacji?

Jeśli chcemy zamontować/kupić rekuperację i uzyskać dotację z programu “Czyste Powietrze”, musimy upewnić się, że będzie to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zgodnie z wymogami programu, system mogą stanowić zarówno wentylacja z centralą, jak i rekuperatory ścienne. Warunkiem będzie tutaj spełnienie wymogu klasy efektywności energetycznej. Minimum to klasa A dla warunków klimatu umiarkowanego. Informacje te znajdziemy na karcie produktu i etykiecie energetycznej. Jak ustala się efektywność energetyczną? Robi się to na podstawie jednostkowego zużycia energii (JZE). W przypadku klasy A, musi ono mieścić się w przedziale od -42 do więcej niż -34 kWh/rok/m².

Kto może otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze” mogą strać się osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym. Do tego drugiego wymagana jest posiadanie wyodrębnionej księgi wieczystej. Dofinansowanie ma dwie formy: Dotację i dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Wnioski możemy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O formie dotacji będzie decydowała wysokość dochodu. Takie dofinansowanie skierowane jest dla osób, których roczny dochód nie wynosi więcej niż 100 tyś. złotych. Dochody te jednak obejmują tylko wnioskodawcę, nie całe gospodarstwo domowe!

Jak można składać wniosek o dotacje?

Proces jest ten bardzo ułatwiony, ponieważ wniosek możemy składać na trzy sposoby. Pierwszym jest złożenie wniosku przez internet, poprzez rządowy portal gov.pl. Można również pobrać odpowiedni wniosek dostępny na Portalu Beneficjenta, wypełnić, wydrukować i złożyć go w urzędzie (osobiście lub drogą pocztową). Trzecim sposobem jest skorzystanie z oferty banku, który bierze udział w programie Czyste Powietrze. Do tego celu będziemy musieli złożyć wniosek o Kredyt Czyste Powietrze.

Ventido.pl to hurtownia wentylacji i rekuperacji, która funkcjonuje w Szczecinie. To co wyróżnią ją od innych to niezwykły profesjonalizm, duży wybór produktów i ogromne doświadczenie. Odwiedź i przekonaj się sam!

Jaką kwotę mogę otrzymać w ramach dotacji?

Jaka jest wysokość dofinansowania na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? W przypadku poziomu podstawowego możemy otrzymać ok. 30% dofinansowania faktycznie poniesionych kosztów i maksymalnie 5000 zł dotacji. Istnieje jeszcze podwyższony poziom dofinansowanie, który może pokryć nawet do 60% faktycznie poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 10 000 złotych.

Musimy jednak pamiętać, że urządzenie zakupione za środki z dofinansowania muszą być fabrycznie nowe i być dopuszczone do obrotu handlowego. Musi również posiadać instrukcję w języku polskim i gwarancję producenta w zakresie spełniania wyżej wymienionych warunków. Rekuperator musi również odznaczać się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii.