Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Warszawie i okolicach?

Przepisy związane z upadłością konsumencką uległy zmianie, co sprawiło, że coraz więcej osób decyduje się na wyjście z długów właśnie w taki sposób. Jednak nie ma co się porywać na tego typu kroki, zanim pozna się koszty. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Ile kosztuje porada prawna przy upadłości konsumenckiej w Warszawie?

Oczywiście, że upadłość konsumencka kosztuje, dlatego jeszcze przed przystąpieniem do procesu warto skonsultować się z dobrym prawnikiem, który podpowie, czy warto skorzystać z takiej możliwości bankructwa osobistego. Oczywiście, że tego typu porada nie jest bezpłatna, jednak może być zaledwie kroplą w morzu wydatków. W stolicy cenny są wysokie, jednak lepiej potraktować to jako inwestycję, a nie wydatek.

Przed przygotowaniem wniosku, upadłość konsumencką w Warszawie warto skonsultować z dobrym prawnikiem, który przeanalizuje sytuację dłużnika i wskaże szanse oraz zagrożenia. Zazwyczaj cena tego typu porady jest ustalana w sposób indywidualny. Zależy od kancelarii, stopnia skomplikowania sprawy. W Warszawie i w okolicach waha się ona w granicach od 4000 zł netto do kilkunastu tysięcy złotych.

Oczywiście to nie mało, jednak poprowadzenie sprawy w taki sposób, by wszystko poszło zgodnie z planem, nie jest łatwe, więc jeśli posiada się fundusze, zdecydowanie najlepszym wyjściem jest powierzenie tych czynności specjaliście. Postawić trzeba tylko i wyłącznie na prawnika, który specjalizuje się w upadłości konsumenckiej, gdyż to bardzo wąska dziedzina specjalizacji prawniczej, więc tylko nieliczni się na niej tak naprawdę znają.

Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?

Tak w Warszawie, w okolicach, jak i w całej Polsce, za złożenie wniosku o upadłość konsumencką trzeba wnieść opłatę w wysokości 30 zł. Oczywiście osoby o niskich dochodach mogą wnioskować o zwrot poniesionych kosztów.

Warto jednak wiedzieć, że to opłata sądowa, więc niezależnie od tego, czy samodzielnie wypisze się wniosek, czy zajmie się tym prawnik, trzeba ją wnieść. Opłatę płaci się na rachunek bankowy sądu, do którego kieruje się dokument.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można sporządzić samemu. Jednakże opracowanie takiego wniosku, a w szczególności jego odpowiednie uzasadnienie, jest bardzo skomplikowaną czynnością. Co więcej, od tego, jak uzasadniony zostanie wniosek, często zależy, jak zostanie zaplanowana spłata wierzycieli.

Jakie są jeszcze koszty upadłości konsumenckiej?

Po ogłoszeniu upadłości, sąd powołuje syndyka i przekazuje mu zaliczkę na koszty postępowania. Zazwyczaj jest tymczasowo pokrywana przez Skarb Państwa. Oznacza to, że na początku nie trzeba martwić się kosztami prowadzenia upadłości przez sąd i syndyka. Ponadto, aby obniżyć koszty postępowania, jego wynagrodzenie zostało mocno ograniczone. Obecnie jego wysokość może wynosić od ¼ do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. Dodatkowo celem obniżenia kosztów postępowania, zwolniono z opłat za obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, których wymagają przepisy.