Od czego zależy koszt remontu całego mieszkania?

Remont mieszkania zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Na samą cenę wpływają różne czynniki, od cen materiału, aż po firmę remontowo-budowlaną. Finalnie cena i tak będzie różna od naszych wyliczeń. Po drodze spotykamy sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu. Oprócz kosztów remont jest także obciążeniem dla naszej rodziny, więc należy to też wziąć pod uwagę.

Od czego zależy cena remontu?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile wyniesie nas końcowy remont. Każda inwestycja jest inna i do każdej należy podchodzić poważnie. Jednak istnieje kilka czynników, przez które cena końcowa będzie się różnić.

  • Materiały – wszystko zależy od ceny danego produktu. Warto odwiedzić parę różnych sklepów budowlanych i zestawić ze sobą te same produkty. Dostajemy wtedy wgląd, na czym możemy zaoszczędzić, a czego nam jeszcze brakuje. Skacząca inflacja zmienia ceny z dnia na dzień, do tego dochodzą różne sytuacje na świecie, wzrost transportu surowców lub ich produkcji.
  • Miejsce zamieszkania – ceny będą się różnić od tego, gdzie aktualnie mieszkamy. W Warszawie cały remont wyniesie nas dużo więcej, jednak jest to uwarunkowane średnimi zarobkami w danym mieście, stopą bezrobocia, czy też rozwiniętą gospodarką.
  • Powierzchnia robocza – większe mieszkania pochłoną znacznie większe koszty, wynika to z powierzchni i wykorzystanego materiału. Zależne to jest też od tego, czy mamy świeże mieszkanie przygotowane pod remont, czy też lokum w starej kamienicy, gdzie renowacji wymaga dosłownie wszystko, od skucia płytek po wymianę kanalizacji.
  • Ekipa remontowa – każdy fachowiec ma inne cenniki. Należy zadzwonić i poprosić o wystawienie oferty, dowiemy się mniej więcej, na jaki wydatek się przygotować. Warto kierować się opiniami klientów lub po prostu poleceniami od znajomych. Firmy remontowo-budowlane mają zarezerwowane terminy kilka miesięcy do przodu, więc wcześniejsze ustalenie prac, pozwoli nam oszacować czas rozpoczęcia remontu.

Zakup nowego sprzętu należy na samym początku wliczyć w koszty. W zależności, czy wymieniamy cały sprzęt sanitarny, czy też kuchenny koszty będą wyższe. Nie należy o tym zapomnieć, ponieważ później koszty nie zaskoczą nas, aż tak bardzo. Jednak musimy przygotować się na nieprzewidziane sytuacje i zostawić sobie kilka proc. budżetu na nieprzewidziane wydatki. Opóźnienie w dostawie towaru na pewno zwiększy nasze koszty i remont się wydłuży.

Remont może być obciążeniem dla całej rodziny, podczas remontu warto mieć w zanadrzu inne lokum, w którym będzie można komfortowo przenocować parę dni. Więcej znajdziesz na blogu: https://pieknie-zyjemy.pl/