Jak wygląda okresowa wizyta stomatologiczna?

Stosowanie odpowiednich past, mycie zębów po każdym posiłku, to wszystko sprawia, że wyglądają dobrze, ale czy faktycznie są zdrowe? Aby sprawdzić stan naszego uzębienia, warto wybrać się na przegląd zębów. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają zachować śnieżnobiały uśmiech przez długie lata. Jak wygląda taka wizyta i czy jest się czego obawiać? O tym wszystkim dowiemy się z dzisiejszego wpisu.

Jak często sprawdzać zęby u stomatologa?

Jeszcze do niedawna zalecano kontrolę zębów co 12 miesięcy. Obecnie coraz większa ilość stomatologów uważa, że osoba dorosła powinna zgłaszać się na przegląd co 6 miesięcy. Jeszcze częściej powinny być oglądane zęby dzieci. Wielu rodziców uważa, że leczenie zębów mlecznych nie jest konieczne. Najnowsze badania pokazują jednak, że próchnica na mleczakach to nie tylko problem natury estetycznej.

Mocno zepsute zęby u najmłodszych mogą powodować szereg niebezpiecznych skutków ubocznych. Warto, by dziecko odwiedzało swojego stomatologa co 3-4 miesiące. Klinika stomatologiczna w Warszawie to miejsce, gdzie bez trudu sprawdzimy stan zębów zarówno u najmłodszych pacjentów, jak i ich rodziców.

Jak przebiega wizyta kontrolna u dentysty?

Aby umówić się na wizytę u stomatologa, wystarczy zadzwonić do kliniki i wybrać dogodny termin. Wizyta zawsze wygląda podobnie. Pierwszym etapem jest staranne osuszenie zębów za pomocą niewielkiej dmuchawy. Dopiero wtedy przystępuje się do sprawdzania zębów. Stomatolog wyposażony w niewielkie lusterko powiększające, starannie sprawdza każdy ząb i szuka ubytków.

W nowoczesnych gabinetach cała kontrola opisywana jest w systemie komputerowym, który ułatwia ewentualną interwencję, jaką przeprowadza się na zepsutych zębach w trakcie kolejnych wizyt. Może się zdarzyć, że jesteśmy posiadaczami idealnych zębów, w takim wypadku umawiamy się na wizytę za pół roku i możemy się cieszyć pięknym, zdrowym uśmiechem.

W przypadku, gdy okaże się, że posiadamy większe lub mniejsze ubytki, warto umówić się na wizytę, podczas której przeprowadzone będzie leczenie zepsutych zębów. Pamiętajmy, że im mniejszy jest ubytek, tym leczenie będzie szybsze.

Dlaczego kontrola uzębienia jest tak ważna?

Wizyty kontrolne mają niezwykle ważne zadanie, w ich trakcie lekarz lokalizuje wszelkie ubytki, które mogą w późniejszym czasie powodować spore dolegliwości bólowe. Warto wiedzieć, że niewielka próchnica w początkowym etapie wcale nie boli. Niestety dość szybko się pogłębia i niszczy naszego zęba od środka. Dopiero gdy dotrze w niższe partie, zaczynamy odczuwać ból. Niestety wizyta w takim stanie bardzo często kończy się drogim leczeniem kanałowy.

Można tego uniknąć, wykonując regularne przeglądy zębów, które są bezbolesne i bardzo często darmowe. Umożliwiają one lokalizację ubytków w początkowym stadium rozwoju, co zdecydowanie skraca czas leczenia. W przypadku niewielkiej próchnicy bardzo często może ona być leczona bez znieczulenia, co mocno obniża koszt całego zabiegu. Regularne wizyty kontrolne są więc bardzo ważne i dają nam pewność, że nasze zęby są zdrowe.