Logo LUTW - Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku to wspaniałe miejsce dla osób zainteresowanych rozwojem intelektualnym, przejawiających zdolności humanistyczne, językowe i artystyczne.

W swojej ofercie mamy naukę języków obcych (angielski, niemiecki, rosyjski na różnych poziomach zaawansowania). W piątki o godzinie 14:00 organizujemy interesujące wykłady o różnorodnej tematyce, poszerzające horyzonty myślowe, pogłębiające wiedzę z różnych dziedzin z zakresu wiedzy kulturowej, literackiej, teatrologicznej, muzycznej, komunikacji społecznej, psychologii, pedagogiki, medycyny, historii Legionowa itp. Dla seniorów zainteresowanych umiejętnością korzystania z komputera czy Internetu prowadzimy w piątki rano zajęcia komputerowe dla początkujących i zaawansowanych.

Dla osób uzdolnionych artystycznie mamy również wiele intersujących propozycji. W środy prowadzimy warsztaty otwarte - zajęcia z różnorodnych technik rękodzieła artystycznego, robótki ręczne, zajęcia krawieckie. Działa tu także grupa teatralno-muzyczna o nazwie „Soprano”, która zajmuje się śpiewem oraz przygotowywaniem małych form teatralnych. Zajęcia są ciekawe, oprócz zdolności muzycznych czy recytatorskich wymagają kreatywności i zapału do pracy a także akceptowania ciągłych zmian w działaniach i otwarcia na nowe plany na przyszłość. Próby tego zespołu odbywają się w środy i piątki. Raz w miesiącu organizowane są zabawy taneczne dla seniorów, na których zespół gra nasze ulubione piosenki. Mamy zamiar zorganizować kurs fotografii, zakończony konkursem fotograficznym i kurs rysunku.

W LUTW jest także wiele zajęć umożliwiających aktywność fizyczną: gimnastyka rehabilitacyjna i relaksacyjna, cykliczne wyjazdy na baseny termalne w Mszczonowie z gimnastyką w wodzie, są tu warsztaty taneczne z tańcem w parach, tańcem liniowym.

Są również organizowane wyjazdy do teatru, muzeów, na wystawy i wernisaże, wycieczki krajowe i zagraniczne, edukacyjne z przewodnikiem – autokarowe, jednodniowe lub dłuższe, na które zawsze jest mnóstwo chętnych.

Dla osób zainteresowanych sportami umysłowymi działa klub brydżowy i klub szachowy, oba również cieszą się dużym zainteresowaniem.

Obecnie naszym celem jest nawiązanie relacji międzypokoleniowych, pozyskanie wolontariatu ze szkoły średniej, szkoły podstawowej, ZHP i innych organizacji młodzieżowych, nawiązanie kontaktu z młodymi animatorami, uczniami z pasją, z ciekawym hobby. Naszym celem jest stworzenie takich więzi między młodzieżą i seniorami, jakie powodowałyby wzajemne wsparcie, rozwój osobowy i zrozumienie między tymi grupami wiekowymi. Planujemy także zorganizowanie spartakiady międzypokoleniowej, która w ubiegłych latach odbyła się w Liceum im. Marii Konopnickiej i cieszyła się dużym powodzeniem. Młodzież chętnie ćwiczyła z seniorami, brała udział w konkursach, tańcu w kole i zawodach, w przerwach prowadziliśmy ciekawe rozmowy.

Pragniemy także pozyskać nowych wolontariuszy i seniorów animatorów, by stwarzać nowe możliwości dla dialogu międzypokoleniowego, wspólnego nagrywania audycji radiowych, czy telewizyjnych, odkrywania zasobów, rozwijania talentów i zainteresowań ucznia, dostosowania programu do osobowości i możliwości młodzieży i seniorów, wzmocnienia potencjału obu grup wiekowych, ich poczucia sprawczości oraz budowania wizji własnej drogi na gruncie współpracy. Zamierzamy stworzyć system spotkań indywidualnych i grupowych, wspólne dla całej grupy ogólnorozwojowe wykłady poszerzające horyzonty myślowe uczestników projektu, pogłębiające ich wiedzę.

Kilka razy w tygodniu nagrywamy audycje dla Radia Legionowo. Są to wywiady z ciekawymi mieszkańcami Legionowa i pokazy kulinarne. Nawiązaliśmy także współpracę z Komendą Powiatową Policji i przygotowujemy cykl ciekawych spotkań i debat, by poznać i przedyskutować nowe sposoby zapobiegania oszustwom i poczuć się bardziej bezpiecznym w domu, na ulicy i w Internecie. Terminy spotkań były już zaplanowane, niestety chwilowo zostały przesunięte w związku z koniecznością zapobiegania zgromadzeniom i wzrostowi liczby zakażeń. Jednak postaramy się jak najszybciej powrócić do tematu i wyznaczyć daty spotkań, gdy tylko będzie to możliwe.

Działający w LUTW zespół redakcyjny to kilkuosobowa grupa wolontariuszek, która w trakcie cyklicznych spotkań ustala tematykę artykułów, dyskutuje, jakim problemem należy zająć się wcześniej, szuka pomysłów.

Mimo szalejącej pandemii wciąż poszerzamy zakres swoich działań, tematykę wykładów i zajęć, staramy się aby były interesujące, aktualne, aby aktywizowały członków LUTW i mobilizowały do działań. Mówimy stop bezczynności, samotności, depresji. W przypadku ograniczeń mamy możliwość kształcić przez Internet i kontaktować się telefonicznie. Każdy etap życia może być ciekawy i twórczy, wystarczy tylko w to uwierzyć.

Mamy masę ciekawych pomysłów, ale również jesteśmy otwarci na nowe propozycje, jeśli chcesz włączyć się do pracy naszych wolontariuszy i zaproponować nową, interesującą formę działania, zapraszamy serdecznie.

Autor: Ewa Lipińska zastępca dyrektora Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku