Program współpracy - konsultacje
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych poprzez formularz online organizacje pozarządowe, ale także innych interesariuszy, takich jak partnerzy społeczni, organizacje gospodarcze, organizacje strażnicze (watchdogi) oraz środowisko akademickie.

Interesariuszami nazywamy szeroko rozumiane organizacje, w tym organizacje pozarządowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, izby handlowe, zrzeszenia i koła studenckie oraz spółdzielnie socjalne.

Jaki jest cel programu

Celem Programu jest budowanie partnerskiej współpracy polegającej na długoterminowym, dobrowolnym i aktywnym udziale Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz interesariuszy we wspólnym realizowaniu działań na rzecz zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju.

Współpraca ułatwi interesariuszom kontakt z ministerstwem oraz zapewni możliwość aktywnego udziału w realizacji zadań publicznych. Efektem wdrożenia programu będzie utworzenie efektywnego modelu współpracy oraz budowanie społecznej odpowiedzialności MFiPR.

Obszary współpracy

Współpraca realizowana jest w zakresie zadań Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w oparciu o Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz programy i polityki wdrażane przez ministerstwo. W szczególności współpraca może być realizowana w obszarach:

  • Polityka rozwoju kraju – m.in. koordynacja polityki rozwoju,
  • Fundusze Europejskie – m.in. działania informacyjne i promocyjne w zakresie Funduszy Europejskich, współpraca z Rzecznikiem Funduszy Europejskich,
  • Wsparcie dla firm – m.in. promowanie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR) oraz współpraca w ramach Krajowego Punktu Kontaktowego OECD ds. odpowiedzialnego biznesu (KPK OECD),
  • Współpraca międzynarodowa – m.in koordynacja spraw związanych z członkostwem w Unii Europejskiej w ramach działalności ministerstwa,
  • Partnerstwo publiczno-prywatne – m.in. realizacja zadań w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego,
  • Dostępność społeczno-gospodarcza dla osób o zwiększonych potrzebach adaptacyjnych – m.in. program Dostępność Plus – Przyjazna Polska.

W jaki sposób możemy współpracować

W programie zostały określone przykładowe formy współpracy:

  • konsultacje przygotowywanych w ministerstwie aktów prawnych lub innych dokumentów strategicznych,
  • współorganizacja wydarzeń takich jak konferencje, seminaria, warsztaty, prelekcje eksperckie,
  • członkostwo w zespołach opiniodawczo-doradczych przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej lub Komitetach Monitorujących programy operacyjne,
  • patronat honorowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej;
  • działania informacyjno-edukacyjne związane z przygotowaniem opracowań typu raporty, analizy, publikacje, broszury czy newslettery informacyjne.

źródło:

Ministerstwo Funduszy

i Polityki Regionalnej