Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legionowo

Jak zasłonić okna - rolety, żaluzje czy firany?

Rolety, żaluzje i firany pełnią ważną funkcję dekoracyjną, ale również zapewniają niezwykły komfort. Chronią prywatność domowników, ograniczają dostęp światła i niwelują nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Dobrze dobrane do wystroju wnętrza, stanowią jego doskonałe uzupełnienie, które pozwala na stworzenie harmonijnej całości. Co wybrać: rolety, żaluzje, czy firany?

Komfort użytkowania

Podstawą wyboru sposobu zasłaniania okien powinna być funkcjonalność. Głównym celem zasłaniania okien jest ograniczenie dostępu światła, zapobieganie nagrzewaniu się pomieszczenia i zapewnienie prywatności domownikom. Firanki zapewniają ochronę przed wzrokiem niepożądanych osób (o ile światła są zgaszone), ale nie ograniczają dostępu światła. Są więc idealnym wyborem do mieszkań ciemnych i chłodnych. W przypadku mocno nasłonecznionych lokali warto dodatkowo wybrać rolety lub żaluzje, którymi można znacznie ograniczyć dostęp światła i zaciemnić pomieszczenie. Jest to szczególnie przydatne podczas upalnego lata. Jeśli chcemy, aby rolety lub żaluzje pomagały zapewnić komfort termiczny, to lepiej zrezygnować z tych wykonanych z metalu, gdyż dodatkowo się nagrzewają. Wybierając rolety, warto zwrócić uwagę na te wykonane z materiałów odbijających światło.

Sprawdź oferty nowych mieszkań na Woli

Charakter dekoracyjny

Mnogość różnorodnych produktów, służących do zasłaniania okien sprawia, że każdy może znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Warto więc połączyć funkcjonalność z ciekawym wyglądem, który wspaniale uzupełni zaplanowaną aranżację pomieszczenia. Najłatwiejszym rozwiązaniem pod tym względem są firanki, które w łatwy sposób można dobrać do wystroju wnętrza. Można je również stosować w połączeniu z roletami i żaluzjami. Są więc idealne dla wszystkich, którzy lubią ten rodzaj dekoracji, a w niektórych pomieszczeniach ich wybór jest wręcz niezbędny, aby wystrój był w pełni harmonijny. Tak jest np. w przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym. Jak wspomniano wcześniej, firany nie będą stanowiły wystarczającej ochrony przed światłem i słońcem, dlatego warto dobrać do nich rolety lub żaluzje. Rolety mogą być o prostym wyglądzie, w jednym kolorze lub z ciekawym wzorem, a nowe z wykorzystaniem dowolnego obrazu, który zostanie nadrukowany na materiale. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które mają ciekawe falbany oraz rolety typu „dzień noc”. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się rolety, zwłaszcza te wykonane z naturalnego drewna. Są bardzo funkcjonalne, łatwe w konserwacji, a jednocześnie prezentują się niezwykle stylowo.