Trzy osoby na tle budynku Lodowa Arena w Legionowie
Trwają prace organizacyjne nad powstaniem miejskiego punktu szczepień w legionowskiej Lodowej Arenie. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców i obecną sytuację Urząd Miasta Legionowo wystąpił do wojewody o zgodę na utworzenie punktu szczepień masowych. Punkt ten ruszy 19 kwietnia i zorganizowany będzie przy współpracy z Zespołem Poradni Specjalistycznych NZOZ "Legionowo".

Na wniosek legionowskiego samorządu Wojewoda Mazowiecki udzielił zgody na powstanie miejskiego punktu szczepień masowych przeciw Covid-19 w naszym mieście. Te działania będą realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Urząd będzie odpowiedzialny za logistykę punktu. Jego partnerami będzie KZB Legionowo Spółka z o.o. oraz podmiot medyczny Zespół Poradni Specjalistycznych NZOZ "Legionowo" (w zakresie prowadzenia szczepień), która jest spółką Powiatu Legionowskiego.

- Naszym celem jest zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców Legionowa. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego punktu, w którym będziemy mogli szczepić nawet kilkaset osób dziennie – mówi Piotr Zadrożny, zastępca Prezydenta Miasta Legionowo.

Do zadań jednostki medycznej będzie należeć m.in. zamawianie potrzebnych dawek szczepionek, odbiór i ich przechowywanie, pomoc w e-rejestracji i wypełnianiu e-karty szczepień, rozliczenie wykonanych szczepień z NFZ oraz zapewnienie personelu medycznego. Samorząd zajmie się organizacją miejsca, gdzie będą wykonywane szczepienia, skompletowaniem kadry medycznej tworzącej zespoły szczepień i wspieraniem procesu szczepień.

Zespoły szczepiące

Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące w skład których ma wchodzić m.in. osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy (lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka) i osoby kwalifikujące i wykonujące szczepienia. W miejskim punkcie będą pracować przynajmniej 2 zespoły szczepiące. Za sterowaniem ruchem pacjentów i pilnowaniem przestrzegania zasad bezpieczeństwa będzie odpowiedzialny samorząd, który skorzysta z pomocy np. z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Zapisy

Na szczepienie będą mogły się zapisać osoby z aktywnymi e-skierowaniami. Wraz ze wzrostem dostępności szczepionek i terminów szczepień, możliwa będzie rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu szczepień. W momencie zapisywania na szczepienie pacjent otrzyma zalecenie dokładnego zapoznania się z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się na szczepienie. Pacjenci zostaną poproszeni o wydrukowanie i wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się do punktu szczepień co znacznie ułatwi pracę (wypełnienie kwestionariusza będzie także możliwe w punktach szczepień masowych). Początek szczepienia pierwszych zapisanych pacjentów przewiduje się na 19-25 kwietnia.

Bezpieczeństwo

Punkt badań i stanowisko szczepień będzie dezynfekowane na bieżąco. Procedura bezpieczeństwa ma być realizowana przez personel po każdej zaszczepionej osobie. Raz na godzinę wykonywana będzie przerwa, podczas której dezynfekowane będą elementy często dotykane przez klientów: klamki, poręcze, oparcia krzeseł, itd., podłoga w poczekalni. Osoby korzystające z punktu będą dezynfekować dłonie i nosić maseczki osłaniające usta i nos. Odległość między nimi ma wynosić minimum 1,5 m. Pomieszczenia mają być wietrzone co godzinę. Po szczepieniu osoby będą przebywać w wydzielonym miejscu w strefie wypoczynku.
Aby akcja szczepień przebiegała sprawnie, prosimy przychodzić do punktu szczepień z wypełnionym kwestionariuszem wywiadu przesiewowego. Można go wydrukować i wypełnić w domu. Plik do pobrania zamieszczamy poniżej:

  • Kwestionariusz

    wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19.
  • Materiały informacyjne

    dla szpitali i pacjentów dotyczące szczepień przeciw COVID-19.