Czy deweloperzy budują coraz więcej domów?

Według danych GUS, w ubiegłym roku oddano do użytkowania zdecydowanie więcej mieszkań niż w 2019 r. Jednocześnie spadła liczba pozwoleń wydanych na budowę nowych inwestycji deweloperskich. Zapotrzebowanie na grunty nadal jest duże, więc deweloperzy intensywnie szukają odpowiednich terenów. W samym październiku 2020 roku została odnotowana budowa prawie 20 tys. nowych mieszkań. Sprawdzamy, czy deweloperzy budują więcej domów jednorodzinnych.

Mieszkania deweloperskie oddane do użytku

Branża mieszkaniowa wyszła pod tym względem na plus w 2020 r. W ubiegłym roku oddano do użytkowania ponad 200 tys. nowych mieszkań, czyli o 7 procent więcej niż w 2019 r. W okresie od stycznia do końca października 2020 r. gotowych do zamieszkania nieruchomości było około 176 tys. Jedyny spadek nastąpił w lokalach spółdzielczych, gdzie łącznie oddano do użytku ponad 2 tys. mieszkań.

Pod względem sprzedaży rok 2020 wyglądał znacznie lepiej niż się spodziewano. Rynek nieruchomości okazał się stabilny, pomimo pandemii COVID-19. Duża część inwestorów zdecydowała się na zakup nieruchomości w maju. Wielu z nich miała zgromadzony kapitał jeszcze przed pandemią, a pozostali kupowali mieszkania z myślą o lokacie posiadanego kapitału.

Nowe domy – gdzie budują je deweloperzy?

Budownictwo jednorodzinne koncentruje się głównie wokół największych miast w Polsce. Nowe domy są budowane przez deweloperów na obrzeżach lub peryferiach dużych aglomeracji. Szacuje się, że w ofercie firm deweloperskich znajduje się ponad 2 tys. budynków jednorodzinnych. Deweloperzy najczęściej budują nowe domy w obrębie popularnych lokalizacji. Są to m.in. Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Katowice, Lublin, Szczecin, Trójmiasto (i graniczące powiaty).

Dobry przykład prestiżowych inwestycji deweloperskich stanowią nowe domy na Wilanowie. Spośród wielu interesujących ofert warto wymienić: Ville Parkowe, Habitat Wilanów, Hampton Residence Wilanów, Wille Zawady. Wymienione jako ostatnie osiedle domów jednorodzinnych zostało oddane do użytku w III kw. 2020 roku. To idealne miejsce dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój, a jednocześnie chcą mieć dostęp do infrastruktury miejskiej. Wille Zawady to inwestycja, która znajduje się w bliskiej odległości od dzikich terenów zielonych nad Wisłą oraz w pobliżu centrum handlowego Plac Vogla.

Liczba nowych domów wybudowanych przez deweloperów utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie. Związane jest to z faktem, że Polacy coraz chętniej stawiają je samodzielnie. Duży wpływ na to ma uproszczona procedura dotycząca uzyskania pozwolenia na budowę. Dane statystyczne GUS jednoznacznie wskazują, że nasi rodacy budują znacznie więcej domów jednorodzinnych.