Wakeboarding – kitesurfing bez latawca

Jeżeli szukacie sposobu na to, by podczas wakacyjnego wyjazdu poczuć odrobinę adrenaliny, rozważcie spróbowanie wakeboardingu. To sport, który łączy w sobie elementy surfingu, snowboardu i nart wodnych. Jest odpowiedni dla wszystkich, którzy potrafią pływać i wykazują się ogólnie dobrą kondycją fizyczną i dostarcza niezwykłej satysfakcji.

Czym jest wakeboarding?

Wakeboarding to dyscyplina sportu, która polega na ślizganiu się na powierzchni wody na specjalnej desce (wakeboard), podczas gdy trzymamy się drążka przyczepionego za pomocą liny do motorówki lub wyciągu. Wakeboarding powstał w latach 80. w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobył dużą popularność jako letnia alternatywa dla snowboardu. Choć jeszcze stosunkowo niedawno wakeboarding kojarzył się przede wszystkim z plażami w śródziemnomorskich kurortach, od kilku lat moda na tę dyscyplinę dociera do Polski.  Intensywnie rozwijają się kolejne ośrodki. Co ważne, wiele z nich znajduje się także w pobliżach miast - aby ćwiczyć, nie trzeba wcale jechać nad morze, wystarczy większy zbiornik wodny - na przykład jezioro lub staw.

Choć wakeboarding zaliczany jest do ekstremalnych sportów wodnych, samo utrzymanie się na wodzie nie jest trudne. Zdaniem instruktorów, podstaw można nauczyć się już w jeden dzień.  Z tego powodu, jeżeli tylko mamy taką możliwość, to warto spróbować. Może to być niezapomniane przeżycie.

Jaki sprzęt potrzebny jest do wakeboardingu?

Osoby, które pragną po raz pierwszy spróbować swoich sił w wakeboardingu nie muszą martwić się o sprzęt - wszystko, co potrzebne zwykle można wypożyczyć w ramach lekcji z instruktorem, który pomoże dobrać  W przypadku profesjonalistów i półprofesjonalistów, którzy pragną regularnie rozwijać swoją pasję i uczyć się nowych tricków, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skompletowanie własnego, sprawdzonego zestawu.  Wybór modeli dostępnych na rynku jest duży, dlatego też przed osobami, które chcą dokonać zakupu, stoi niełatwe zadanie. Kupowanie sprzętu do wakeboardingu z niesprawdzonych źródeł, na przykład z przypadkowych aukcji internetowych, może być bardzo ryzykowne, nie mamy pewności czy kupujemy w pełni sprawne i dopasowane produkty.

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór markowego sprzętu, dostępnego w specjalistycznych sklepach (stacjonarnych lub internetowych). Warto mieć świadomość, że istnieją marki, które stawiają na współpracę z pasjonatami - praktykami i mogą zaproponować kompleksową ofertę. Poznaj oferty produktów do wakeboardingu.

Wakeboarding - od czego zacząć?

Jeżeli już podjąłeś decyzję, że chciałbyś spróbować swoich sił w wakeboardingu, na początek najlepszym rozwiązaniem będzie odbycie kilku lekcji z instruktorem - dzięki temu dowiemy się, na co należy zwracać szczególną uwagę i w jaki sposób prawidłowo manewrować ciałem podczas jazdy. Oczywiście, zanim wejdziesz na deskę konieczna jest rozgrzewka, dzięki której od razu nie narazisz się na kontuzję. Po rozgrzewce możesz wystartować - z wody lub z pomostu.

Od tego momentu cała sztuka polega na tym, by stabilnie utrzymywać się na desce na powierzchni wody.  Prawdopodobnie na początek kilka razy spadniesz - nie przejmuj się, z czasem będzie zdarzało się to coraz rzadziej. Słuchaj uważnie poleceń instruktora, który pokaże Ci, w jaki sposób uginać nogi, jak prawidłowo przenosić ciężar ciała na desce, w jakiej pozycji powinny znaleźć się ręce i kiedy schylać się, a kiedy prostować. Na początku może wyglądać to skomplikowanie, ale wszystko jest kwestią wyczucia i praktyki. Z czasem jazda zacznie Ci sprawiać przyjemność, a upadki będą zdarzały się coraz rzadziej. Na wyższym poziomie zaczniesz doskonalić technikę i uczyć się różnych efektownych tricków.

Jak wybrać najlepszy sprzęt dla półprofesjonalistów i profesjonalistów?

W momencie, gdy jesteś już przekonany o tym, że chcesz ćwiczyć regularnie, wynajem sprzętu do wakeboardingu przestaje się opłacać i warto skompletować własny zestaw. Powinny znaleźć się w nim między innymi:

  • wakeboard - deska - jej długość powinna być uzależniona od naszej wagi ciała - zbyt krótka w stosunku do naszej masy będzie się zatapiała, jednak zbyt długie może być nam ciężko kontrolować. Nie bez znaczenia jest także styl jazdy, który preferujemy. Na rynku dostępne są deski do pływania po przeszkodach w wakeparku, deski do pływania za motorówką oraz modele uniwersalne, o uśrednionych parametrach. Bardzo ważny jest również kształt rockera i zastosowane finy;
  • wiązania - umożliwiają stabilne umocowanie stóp na desce;
  • kamizelki/vesty i pianki - zapewniają komfort termiczny w czasie jazdy;
  • inne akcesoria.

Bez wątpienia wakeboarding jest dyscypliną, która sprawia wrażenie bardzo efektownej. Z tego powodu wiele osób odnosi wrażenie, że może być to trudny sport, odpowiedni dla wyczynowców. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Choć jazda na wakeboardzie rzeczywiście może podnosić poziom adrenaliny, to swoich sił próbować może praktycznie każdy (dorosły lub nastolatek). Wystarczy ogólnie dobra kondycja fizyczna i przynajmniej podstawowa umiejętność pływania. Wrażenia z jazdy są niesamowite. Na dalszym etapie warto pomyśleć o skompletowaniu własnego sprzętu - zakupu deski, wiązań, kamizelki lub pianki od renomowanego producenta.