Dieta śródziemnomorska nie od dziś cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców regionu śródziemnomorskiego, ale również regionów świata. Oprócz wartości smakowych dieta ma jeszcze jedną zaletę - pomaga w walce z otyłością, chorobami serca i naczyń krwionośnych oraz wydłuża długość życia. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

dieta-śródziemnomorkska

Co trzeba wiedzieć o diecie śródziemnomorskiej?

Wyniki różnych badań pokazują, że osoby, które trzymają się zasad diety śródziemnomorskiej, częściej dożywają stu lat. Jeden z głównych składników diety - oliwa z oliwek - chroni wątrobę przed uszkodzeniami i układ nerwowy przed chorobą Alzheimera i depresją. Bogactwo naturalnych przypraw stosowanych w kuchni śródziemnomorskiej dostarcza organizmowi potrzebną ilość antyoksydantów. Kuchnia śródziemnomorska jest całkowitym przeciwieństwem nowoczesnego stylu jedzenia, który opiera się na wielu gotowych produktach, które wystarczy podgrzać i zjeść. Dieta śródziemnomorska zakłada samodzielne przygotowywanie posiłków. Bazylia, oregano, rozmaryn i inne znane nam „włoskie” przyprawy mają na celu podkreślenie smaku potraw. Podstawą diety śródziemnomorskiej są węglowodany, które stanowią ok. 60% znajdujących się w niej kalorii. Najczęściej są to węglowodany o niskim indeksie glikemicznym - zboża, makarony z pszenicy durum, rośliny strączkowe i pieczywo. Ponadto dieta każdego mieszkańca regionu Morza Śródziemnego jest bogata w warzywa i owoce, które dostarczają błonnika i przeciwutleniaczy. Z drugiej strony, aby utrzymać dietę, wcale nie musimy kupować egzotycznych owoców i warzyw: zielona sałata, marchew, jabłka, różne rodzaje kapusty i świeże zioła zawierają wystarczającą ilość przeciwutleniaczy, aby chronić organizm.

Oliwa z oliwek i źródła białka w diecie śródziemnomorskiej

Niemal nieodzownym składnikiem dań śródziemnomorskich jest oliwa z oliwek. Jej właściwości prozdrowotne nie oznaczają jednak, że ​​trzeba na niej smażyć wszystkie potrawy i wlewać do sałatki w szklankach. Rozgotowana oliwa z oliwek traci część swoich właściwości i dodatkowo zawiera bardzo dużo tłuszczu i kalorii – do 880 kcal na 100 g. Z tego powodu umiar to kolejna z zasad diety śródziemnomorskiej. Od czasu do czasu oliwę z oliwek można zastąpić innym nierafinowanym olejem roślinnym - słonecznikowym lub sojowym. Kompleks kwasów tłuszczowych Omega-3, który ma pozytywny wpływ na cały organizm, znajduje się niemal we wszystkich olejach roślinnych. Znaczącą część w diecie śródziemnomorskiej zajmuje nabiał. Najczęściej są to sfermentowane produkty mleczne jak np. maślanka, kefir i jogurt. Poza tym na dietę składają się również inne produkty dostarczające cenne białko zwierzęce, czyli mięso, ryby i jaja. Catering dietetyczny Legionowo to sprawdzone rozwiązanie, które pomaga utrzymać zdrową dietę śródziemnomorską bez żadnego wysiłku.