Dla tych, którym patchwork kojarzy się z narzutą z kwadracików wybieranych na chybił trafił, mamy niespodziankę. Po pierwsze, patchwork, zwany również quiltem, zdobi nie tylko narzuty i poduszki, ale również może jako tkanina artystyczna zawisnąć na ścianie. Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe elementy z różnych tkanin w większą całość. Pikowanie to łączenie ze sobą warstwy wierzchniej, która może być wykonana techniką patchworku, z ociepliną - wypełnieniem i warstwą spodnią. Ta technika ma za zadanie zabezpieczyć warstwę przed przemieszczaniem się, ale często jest formą wyrafinowanego zdobienia całości.
Patchworkowe dzieła będziemy gościli w Galerii Sztuki Ratusz już po raz drugi. Wiosną zeszłego roku była to ekspozycja "Raz na ludowo", teraz proponujemy Państwu wystawę zatytułowaną "Biało-czerowna". Jest to plon konkursu ogłoszonego w 2018 roku przez Teatr Ziemi Rybnickiej oraz Stowarzyszenie Polskiego Patchworku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. "Pragniemy przyłączyć się do świętowania tej pięknej rocznicy - piszą organizatorzy - na własny patchworkowy sposób. Dlatego zaprosiliśmy do szycia patchworków w naszych barwach narodowych. W styczniu 2018 roku ogłosiliśmy konkurs na uszycie quiltu w kolorach naszej flagi, stąd nazwa Biało-czerwona."
Od listopada 2018 roku ekspozycja odwiedziła już kilka miast w Polsce i za granicą, spotykając się wszędzie z dużym zainteresowaniem publiczności.
W legionowskiej Galerii Sztuki Ratusz wystawę można oglądać od 9 grudnia 2019 do 5 stycznia 2020.







Podziel się: