Wbrew pozorom nie łatwo jest położyć tapetę samodzielnie. Należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Jeżeli będzie ono nierówne to tapeta będzie miała wybrzuszenia i nie będzie się dobrze trzymała podłoża. Poza tym pracownik remontowy dysponuje odpowiednim sprzętem.  Nie tylko tym do tapetowania, ale też takim do przygotowania ścian jak szlifierka do scian gipsowych, zyrafa do gipsu czy pistolety do malowania. Jeżeli fachowiec, którego zatrudniamy nie posiada  szlifierki do gładzi gipsowych, szlifierki do gipsu żyrafa czy innych elektronarzędzi, można je bez wynająć. W przeglądarce internetowej należy wpisać nazwę sprzętu do wynajmu np.szlifierka do gładzi. Aby zwiększyć szanse na znalezienie jak najlepszej oferty, można wpisać kilka  fraz opisujących urządzenie. W przypadku wspomnianej szlifierki do gipsu: żyrafa do gibsu, żyrafa szlifierka, żyrafa szlifierka do gipsu. 

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża to bardzo istotna kwestia, od tego zależy jak dobrze będzie tapeta przylegać do ściany. Podłoże musi być dobrze osuszone i oczyszczone. Trzeba usunąć pozostałości po starych tapetach, kleju czy farbie. Pomocny może być w tym  odpowiedni płyn. Trzeba też usunąć wszystkie ubytki, czy ślady po gwoździach a następnie dokładnie wyszlifować ściany. Przy pomocy urządzenia do szlifowania ścian gipsowych takiego jak żyrafa do gipsu. Szlifierka do gipsu zyrafa/żyrafa do gładzi poradzi sobie z tym problemem, względu na swoją konstrukcję. Podłoże po oszlifowaniu należy umyć mydłem malarskim lub ciepłą wodą z ogólnodostępnym detergentem.

Jak sprawnie założyć tapetę i przygotować ścianę?

Jak położyć tapetę?

W zależności od rodzaju tapety należy nałożyć klej. Równomierną, niezbyt grubą warstwę. Warto zwrócić uwagę na to, aby uniknąć śladów na łączeniach trzeba nakładać tapetę zgodnie z kierunkiem wyznaczonym na rolce. Tapetowanie rozpoczynamy od okien i drzwi. Nałożoną tapetę należy dociskać do podłoża np. za pomocą wałka, aby uniknąć wytworzenia się pęcherzy i nierówności. Kolejne bryty tapety naklejać obok siebie jednak nie nakładać jeden na drugi. Należy pamiętać o tym, że nie powinno się nakładać nowej tapety na starą, ponieważ bryty po jakimś czasie mogą odpaść. Trzeba się najpierw pozbyć się starej tapety, ewentualnie można ją pomalować. Na niektóre rodzaje tapet można nakładać farbę. Tapety należy wybierać do wnętrza kierując się nie tylko gustem i upodobaniami. Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia w którym tapeta ma zostać położona. Inny rodzaj trzeba zastosować w łazience a inny w pokoju małego dziecka. 

Rodzaje tapet

Tapety na flizelinie są bardzo popularne ze względu na to, że są znacznie wytrzymalsze od papierowych . Wykonane są jak sama nazwa wskazuje z flizeliny i łatwo się je nakłada. Klej aplikuje się tylko na ścianę a nie na ścianę i tapetę jak to bywa w tapetach wykonanych z innych materiałów. Tapety papierowe są mniej trwałe, łatwiej je uszkodzić, bywają też wodoodporne i zmywalne, niektóre można  nawet pokryć farbą. Tapety winylowe wykonane ze spienionego PCV doskonale sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak kuchnia, przedpokój czy łazienka. Można je czyścić bez problemu.