![Na czym polega zakuwanie węży hydraulicznych?](/images/art/11_8cc48149-7440-43fe-83b7-eee235b8a9b1.webp)
Aby zadbać o wysoką szczelność węży hydraulicznych, należy stosować dedykowane złączki. Proces ten nazywa się zakuwaniem przewodów hydraulicznych. Z tego artykułu dowiesz się, na czym on polega oraz jak przeprowadzić go prawidłowo. Wpłynie to korzystnie na wytrzymałość układu hydraulicznego oraz jego optymalną pracę. Zapraszamy do lektury.
Czym jest zakuwanie węży hydraulicznych?
W dużym skrócie zakuwanie przewodów hydrauliczny to nic innego, jak montowanie na ich końcach zakuwek do węży, czyli złączek. Ich zadaniem jest zwiększenie szczelności i trwałości połączenia. Wpływa to na poprawę wytrzymałości przewodu oraz zmniejsza ryzyko ewentualnych usterek, co przekłada się bezpośrednio na wydajność układu hydraulicznego. Zakuwanie stosuje się przede wszystkim w przypadku trudnego środowiska pracy oraz wysokiego ciśnienia roboczego w układzie. Można jednak wykonać je również przy mniejszych wymaganiach.
Zakuwanie węży hydraulicznych – krok po kroku
Warto zastanowić się nad tym, jak cały proces wygląda krok po kroku. Poniżej w kilku zdaniach opisano kluczowe jego elementy.
Dobór materiałów i akcesoriów
Do uszczelniania połączeń przeznaczone są tzw. zakuwki do węży hydraulicznych. Te dobiera się bezpośrednio do danego przewodu oraz układu hydraulicznego. Pod uwagę bierze się m.in. średnicę przewodu i zakuwki, gwint oraz materiał, z jakiego zostały wykonane poszczególne elementy.
Przygotowanie przewodu hydraulicznego
Kolejnym krokiem jest staranne przygotowanie przewodu hydraulicznego. Polega ono na zmierzeniu jego długości, a następnie jego przycięciu. Aby zadbać o równe końcówki, należy skorzystać z noża do przewodów hydraulicznych lub innego sprawdzonego narzędzia. Następnie trzeba oczyścić końcówkę z ewentualnych niedoskonałości. Wpływa to korzystnie na szczelność węża po jego zakuciu.
Nałożenie na przewód tulei zaciskowej
Zanim skorzystasz z zakuwki, na przewód załóż tuleję zaciskową o odpowiedniej średnicy. To tzw. oprawka. Jest istotna, ponieważ wpływa bezpośrednio na trwałość i szczelność uzyskanego połączenia.
Nałożenie końcówki/zakuwki
Po tulei przychodzi czas na zakuwkę, czyli złączkę hydrauliczną. Ta umieszczana jest w wężu na pożądanej głębokości. Należy zrobić to w taki sposób, aby tulejka i złączka idealnie do siebie pasowały, co zagwarantuje uzyskanie pożądanej szczelności i trwałości połączenia.
Zakuwanie
Na samym końcu odbywa się tzw. zakuwanie. Przygotowany wąż wraz z tuleją i zakuwką należy umieścić w prasie hydraulicznej o dostosowanej matrycy. Tam następuje zaciskanie tulei i końcówki wokół węża z użyciem dużej siły. W ten sposób powstaje trwałe połączenie, które zwiększa odporność przewodu hydraulicznego oraz redukuje ryzyko jego usterek, w tym ewentualnych nieszczelności, w trakcie pracy. Oczywiście po procesie zakuwania należy zweryfikować jakość uzyskanego połączenia. W tym obszarze nie ma miejsca na żadne błędy.
Szukasz wysokiej jakości zakuwek kątowych i prostych o różnej średnicy? Atrakcyjną ofertę przygotowali dla Ciebie specjaliści Hydromech.