Tragedia nad Zalewem Zegrzyńskim: Policja apeluje o rozwagę i bezpieczeństwo nad wodą
Wraz z nadejściem gorących dni coraz chętniej wybieramy się nad wodę, by korzystać z uroków lata. Niestety, nawet najspokojniejsze zbiorniki wodne mogą stać się miejscem tragedii, jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności. Dlatego przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą uratować życie.

Wybieraj bezpieczne miejsca do kąpieli

Decydując się na wypoczynek nad wodą, zawsze wybieraj miejsca wyznaczone do kąpieli. Jeziora, stawy, zalewy i rzeki z wydzielonymi obszarami do pływania to najbezpieczniejsze opcje, zwłaszcza gdy nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR. Pamiętaj, że obecność ratowników znacząco zwiększa Twoje szanse na bezpieczny powrót do domu.

Znaki i instrukcje – Twoi najlepsi przyjaciele

Przed wejściem do wody zapoznaj się z wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu. Dowiedz się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Biała flaga na maszcie kąpieliska oznacza, że możesz bezpiecznie wejść do wody, natomiast flaga czerwona wskazuje na całkowity zakaz kąpieli.

Stopniowe zanurzanie się i unikanie skoków na głęboką wodę

Eksploruj miejsce kąpieli stopniowo. Nigdy nie wskakuj do wody, której głębokości nie znasz, lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania. Nieznana głębokość oraz struktura dna mogą prowadzić do poważnych urazów, kalectwa, a nawet śmierci. Skok do wody na skaliste dno lub w znacznej głębokości może skończyć się tragicznie.

Alkohol i woda – śmiertelne połączenie

Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu. Statystyki pokazują, że większość utonięć i wypadków nad wodą dotyczy osób będących pod wpływem alkoholu. Pamiętaj, że alkohol obniża zdolność oceny sytuacji i koordynacji ruchowej, co w wodzie może prowadzić do katastrofy.

Bezpieczeństwo po posiłku i unikanie szoku termicznego

Korzystaj z kąpieli najwcześniej po upływie 30 minut od zjedzenia posiłku. Ponadto, aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego, zanurzaj się w wodzie stopniowo i unikaj kąpieli bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Kapoki i ostrożność na wodzie

Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi, zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową. Pamiętaj, że brawura i ryzyko są częstymi przyczynami wypadków. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której popychasz lub wrzucasz innych do wody, ani nie podtapiaj współpływających.

Opieka nad dziećmi

Dzieci wymagają szczególnej opieki nad wodą. Zadbaj o to, by miały odpowiedni sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody i stale obserwuj ich poczynania, aby nie doszło do niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Reaguj na sytuacje awaryjne

Gdy zauważysz, że ktoś tonie, nie stój bezczynnie. Natychmiast udziel pomocy lub zawiadom wykwalifikowane służby, jeśli sam nie jesteś w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych. Twoja szybka reakcja może uratować czyjeś życie.

Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że w razie zagrożenia najważniejsza jest szybka i skuteczna pomoc.


Wg inf z: Policja Legionowo