Bezpieczny zakup kryptowalut – o tych zasadach trzeba pamiętać!

Podczas handlu kryptowalutami bardzo duże znaczenie ma bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym, czy początkującym inwestorem, przestrzeganie pewnych zasad może pomóc zabezpieczyć Twoje inwestycje i złagodzić ryzyko. O czym warto pamiętać?

Po pierwsze – wybierz bezpieczną giełdę

Wybierz uznane i renomowane giełdy kryptowalut. Czym dokładnie powinna charakteryzować się najlepsza giełda kryptowalut?

Przede wszystkim powinna zapewniać maksymalne bezpieczeństwo środków, powinna być przyjazna dla użytkownika, a także oferować szeroką gamę walut i rodzajów zleceń. Warto przy jej wyborze uwzględnić recenzje użytkowników, protokoły bezpieczeństwa, zgodność z przepisami i zakres oferowanych kryptowalut.

Popularne giełdy, takie jak Binance, Zonda i Gemini, znane są ze stosowania dopracowanych środków bezpieczeństwa i przyjaznych dla użytkownika interfejsów, dzięki czemu gwarantują one obsługę na najwyższym poziomie.

Po drugie – zabezpiecz swoje konto

Podczas stosowania giełdy kryptowalutowej należy zwrócić uwagę na środki bezpieczeństwa. W tym celu zaleca się stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, a także używanie silnych, unikalnych haseł. Można także zdecydować się na użycie menedżera haseł do bezpiecznego przechowywania danych logowania.

Każdy kupujący powinien również pamiętać o próbach oszustwa, w szczególności trzeba uważać na próby phishingu lub podejrzane e-maile, które mogą doprowadzić do wykradzenia tożsamości i kradzieży kryptowalut.

Po trzecie – zdywersyfikuj swój portfel

Sprawdzonym sposobem na to, aby ograniczyć ryzyko inwestowania w kryptowaluty, jest stosowanie dywersyfikacji swojego portfela kryptowalut poprzez zakup wielu aktywów.

Unikaj lokowania wszystkich swoich inwestycji w jedną kryptowalutę, ponieważ może to narazić inwestora na znaczne straty, jeżeli waluta ta nagle się załamie i jej kurs znacznie spadnie. Dywersyfikacja może pomóc zrównoważyć ekspozycję na ryzyko i zwiększyć odporność portfela inwestycyjnego na zmiany.

Po czwarte – korzystaj z bezpiecznych portfeli

Chroń swoje kryptowaluty, wykorzystując bezpieczne portfele do przechowywania tego rodzaju aktywów.

Przede wszystkim polecane są portfele sprzętowe, takie jak Ledger lub Trezor, które oferują przechowywanie w trybie offline i ulepszone funkcje bezpieczeństwa. Alternatywnie można także wybrać portfele programowe lub portfele mobilne, w których priorytetem jest bezpieczeństwo i prywatność użytkowników.

Nie powinno się przechowywać dużych kwot kryptowalut na giełdach, ponieważ mogą one być podatne na włamania lub naruszenia bezpieczeństwa.

Po piąte – zachowaj czujność

Każdy inwestor w kryptowaluty powinien zachować czujność i uważać na potencjalne oszustwa w świecie kryptowalut.

Przede wszystkim powinno się odrzucać zbyt atrakcyjne oferty inwestycyjne, uważać na próby phishingu i schematy piramidy obiecujące gwarantowane zyski. Trzeba zatem zachować wtedy swój sceptycyzm i zweryfikować zasadność każdej możliwości inwestycyjnej przed zainwestowaniem swoich środków.