Nadchodząca wiosna powoli zaczyna dawać o sobie znać. Dni stają się coraz dłuższe i jaśniejsze, a to oznacza, że najwyższa pora zrobić porządki w przydomowym ogrodzie. Podpowiemy, jak zadbać w tym czasie o rośliny i jakie okazy wybrać, jeśli chcemy przy okazji nieco wzbogacić swoją działkę. Dzięki temu późniejszą wiosną i latem, będziesz cieszyć się pięknym, efektownym ogrodem.
Od czego zacząć?
Kiedy mrozy zaczną ustępować, a dni staną się bardziej słoneczne, należy zająć się odświeżaniem swojego ogródka. Na początek musimy pozbyć się ubiegłorocznych pozostałości, takich jak opadłe liście, czy suche trawy i pędy. Trawniki należy dokładnie wygrabić, usunąć suche i zniszczone źdźbła. Zdejmujemy też ochronne zabezpieczenia i otuliny z krzewów i roślin, które wymagały zimą dodatkowego osłonienia. Po wykonaniu tych czynności możemy zabrać się za dosiew traw, uporządkowanie posiadanych już roślin i dosadzenie nowych.
Zadbaj o drzewa i krzewy
Część wielosezonowych roślin wymaga wykonania kilku zabiegów, które sprawią, że będą one cieszyć nasze oko dłużej. Jeżeli posiadasz w ogrodzie krzewy ozdobne lub krzewy owocowe, to większość z nich będzie wymagała podcięcia pędów. W tym celu powinieneś zaopatrzyć się w nożyce oraz sekator do gałęzi. Czynność ta jest bardzo istotna, ponieważ pomaga usunąć zbędne, suche pędy, poprzez usunięcie ewentualnych zainfekowanych pędów, uratuje resztę rośliny przed zniszczeniem, poprawi wygląd krzewów - wiosna to dobry moment, by pięknie je wymodelować. Podobnie wygląda kwestia drzew. Musimy usunąć konary z miejsc, gdzie rosną zbyt gęsto lub są zniszczone i uszkodzone.
Wzbogać ogród o nowe rośliny
Wiosna to dobry moment na posadzenie nowych okazów krzewów oraz drzewek owocowych i ozdobnych. Druga połowa marca to czas sadzenia między innymi maliny, jeżyny, brzoskwiń, czy moreli. To także odpowiednia chwila, by dosadzić iglaki. Nieco później, bo na początku kwietnia możemy zabrać się za sadzenie śliw, czereśni i wiśni, a także krzewów kwitnących, takich jak magnolia i piwonia. Ale uwaga - wiosenne noce wciąż mogą przynosić przymrozki, więc aby nowo posadzone rośliny nie zmarzły, musimy monitorować temperatury i w razie spadku poniżej zera, dodatkowo okryć je na noc.
Stwórz piękną rabatkę
Kwiecień to także moment wysiewu pierwszych kwiatów. Część z nich to tak zwane rozsady, a więc rośliny, które siejemy początkowo w pojemniku lub donicy, by potem przesadzić je do gruntu. Do grupy rozsadów, które możemy wysiać w kwietniu zaliczają się: aksamitka, aster, goździk i chryzantema. Inne kwiaty możemy siać w tym czasie prosto do gruntu, a są to: chaber, maciejka, kosmos, mak, nagietek, słonecznik, czy nasturcja.
Przydomowy warzywniak - świetny pomysł na świeże warzywa i zioła
Jeśli posiadasz także ogród z roślinami jadalnymi lub marzysz o stworzeniu własnego warzywniaka, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się świeżymi produktami prosto z grządki, to wiosną możesz śmiało zabrać się za jego uprawę. Od marca nasiewamy bataty, brokuły, brukselki, buraki, cebulę, czosnek, groch, czy marchew. W tym czasie zadbajmy też o wysiew ziół, które są bardziej odporne na chłodniejsze dni i noce, a więc pietruszki, kopru, kminku, kolendry oraz szczypioru.
Kiedy już zajmiemy się sprzątaniem, przycinaniem oraz zasiewem nowych roślin, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Poza podlewaniem, należy pamiętać o nawożeniu. Wiosną drzewa i krzewy szczególnie lubią nawozy naturalne - między innymi z kompostu. Dbaj o odpowiednie odżywienie młodych korzeni, a rośliny z pewnością odwdzięczą się pięknym, intensywnym rozwojem.