Wizyta u alergologa - czy astma i alergia to te same choroby?

Wizyta u alergologa — jakie objawy mogą świadczyć o alergii?

Nadwrażliwość organizmu na patogeny często nazywane alergenami objawia się na wiele sposobów. Wśród dzieci objawy mogą być bardzo niejednoznaczne, a sama diagnoza jest możliwa w okolicach 6 roku życia. Jednak coraz częściej to właśnie dorośli obserwują u siebie niepokojące objawy i zrzucają je na garb niskiej odporności. Rzeczywistość jednak bardzo często zaskakuje!

Katar, kaszel i złe samopoczucie — alergia w wieku dorosłym

Sporym zaskoczenie w gabinecie alergologicznym wywołuje diagnoza wśród osób dorosłych, szczególnie u takich, u których objawy alergiczne pojawiły się dopiero w późnym wieku. Choć alergia u dzieci nikogo nie dziwi, jak również fakt, że  objawy mogą pozostać z dzieckiem już na zawsze, o tyle czasem ciężko zaakceptować, że alergia może ujawnić się dopiero w dojrzałym wieku. Dotyczy to nie tylko alergii wziewnych, ale również alergii kontaktowych i alergii na produkty spożywcze.

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że pacjent cierpi na alergię.

Swędząca wysypka, zaczerwienienie lub bolesne plamy na skórze, to objawy, które bardzo często wskazują na alergię kontaktową, jednak nie zawsze tak jest. Dlatego warto korzystać z pomocy świadczonych przez fachowców, takich jak klinika Otolaryngolodzy24 - otolaryngolodzy24.pl/usluga/alergologia. W tym miejscu znaleźć można wielu specjalistów, w tym alergologów, którzy zajmują się badaniami, diagnostyką i leczeniem alergii. Jeśli masz wątpliwości, to koniecznie sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o konkretnym typie alergii!

Alergia pokarmowa

Choć przyjęło się, że najczęstszym objawem alergii pokarmowej jest wysypka, to tak naprawdę warto zwrócić uwagę również na inne symptomy, a należą do nich:

  • biegunka,
  • pokrzywka,
  • egzema,
  • nieżyt nosa,
  • kaszel.

Objawy ze strony układu pokarmowego są często wiązane z nietolerancjami, jednak w przypadku kataru lub kaszlu, większość osób bagatelizuje objawy, sądząc, że są początkiem przeziębienia.

Alergia wziewna

Alergię wziewną najczęściej wywołują pyłki, kurz, a także roztocze. Do najczęstszych objawów należy, katar i uporczywe kichanie, jednak nie tylko. Oprócz nich osoba chora może cierpieć z powodu:

  • drapania w gardle,
  • kaszlu,
  • łzawienia oczu,
  • duszności.

W sezonie wiosennym, gdy występuje największe stężenie pyłków w powietrzu, objawy alergii mogą być tak uciążliwe, że konieczne będzie przyjmowanie lekarstw przepisanych przez lekarza alergologa.

Alergia kontaktowa

Charakterystyczne zmiany na skórze, mogą się pojawiać nawet do 48 godzin po zetknięciu z uczulającą substancją. W takim wypadku najczęściej można zaobserwować:

  • grudki,
  • pęcherzyki,
  • rumienie.

Objawy alergii kontaktowej ustępują samoistnie po kilku godzinach lub dniach. Warto jednak zadbać, aby w otoczeniu nie stosować uczulających płynów, materiałów lub kruszców.

Zaobserwowałeś u siebie którekolwiek z wymienionych objawów? W takim razie koniecznie skorzystaj z wizyty w poradni alergologicznej, w której zostaną wykonane specjalistyczne badania, ale lekarz opracuje skuteczną metodę leczenia.